Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Chyba, Audience 06.02.2009 ve 21:00

8. února 2009 v 18:06 | klm007 |  Divadlo v Celetné
Můj oblíbený Václav Havel jako dramatik. Když se po převratu v roce 1989 začaly objevovat ve všech možných divadlech jeho hry, byl to pořádný poprask. Plno lidí bylo znechuceno "hrami o ničem" a po první vlně upadl Havel v zapomnění. Sem tam se někde něco objevilo, ale člověk musel hodně hledat, aby nějakou tu hru viděl. Velmi povedená byla nedávná inscenace Pokoušení ve Stavovském divadle.

Divadlo v Celetné hraje dvě Havlovy aktovky. První je tak krátká, až je to spíš hraný vtip, než hra. Jmenuje se Chyba. Příběh se odehrává ve vězeňské cele. Pro mne, který sice v kriminále nebyl, ale zato jsem si užil základní vojenské služby, to byl návrat takřka ke kořenům. Ono se totiž mnohé osvědčené postupy z kriminálu velmi dobře aplikovaly také na vojně. Hra je to skutečně velmi krátká a než si neznalý divák zvykne na všechna ta sprostá (ale skutečně sprostá slova) - kdo by to do pana prezidenta řekl - je konec. Exceluje Jakub Špalek jako jeden z vězňů s charakteristickou přezdívkou King.

Audience. Tak to je klasika. Asi každý zná inscenaci z Činoherního klubu s Landovským a Abrhámem. Ovšem i v Celetné se s Havlem vypořádali dobře. Když se chystám na Audienci, tak mne vždy zajímá, jak se Sládek vypořádá s pitím tolika piv. A herci zatím nikdy nezklamali. Tomáš Karger, který není tolik podle jména známý, nicméně podle obličeje, je to známá postavička televizních filmů a seriálů, je sice na můj vkus na roli Sládka mladý, přesto však dokázal být přesvědčivý. Pilo mu to dobře, opilý byl také dostatečně a ta jeho bezmoc v osidlech moci byla dokonalá. Jan Potměšil v roli Vaňka byl dostatečně submisivní, dostatečně slušný, ale dost tvrdý na to, aby dokázal Sládkovi vzdorovat.

Divadlo v Celetné tohle představení hraje jako noční, takže začátek je až v 21:00. A ke všemu se sedí v podstatě na jevišti. Diváků nás bylo 30. Komorní scéna v plné síle. Diváci se smáli, pamětníci přikyvovali a studenti kroutili hlavou. Přesně tak to má být. Bylo tam i pár lidí, kteří se nijak neprojevovali - asi dělali jen někomu doprovod a Havel je překvapil.

Je třeba také zmínit zvukovou složku u obou aktovek, která velmi vtipně dokresluje hru a dobu.

Představení je vhodné pro všechny ty, co nevolí komunisty a také pro studenty, kteří potřebují nastudovat Havla k maturitě. Za hodinu a kousek zde člověk uvidí dvě hry a ještě zjistí, že Václav Havel není jen ikona z Hradu, ale také člověk a velmi dobrý dramatik.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama