Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Edith a Marlene 03.02.2009 v 19:00

8. února 2009 v 18:03 | klm007 |  Divadlo pod Palmovkou
Pořád se tady chvástám, jak často chodím do divadla a přitom jsem na Palmovce viděl Edith a Marlene až nyní. Je to ostuda anebo v záplavě jiných představení jsem na tuhle inscenaci zapomněl? Ať je to, jak je to, jsem rád, že jsem Edith viděl - a Marlene pochopitelně také.

Silný příběh o Edith Piaf strhává diváky od začátku a nedá vydechnout. Jinak to ani nejde, je to příběh, který v hlavní linii popisuje život této zpěvačky a jak už to tak bývá, tak skutečnost je fantasknější než sebelépe vymyšlený příběh. Zemitá a svérázná Edit může neznalého ze začátku poněkud zaskočit, zejména její slovník, je slovníkem ulice. Však také o přestávce je to u baru velmi často citované téma. Nicméně i konzervativnější diváci, kteří neradi sprostá slova uznávají, že tak to má být, že taková Edit byla.

Příběh je to velmi dobře usnovaný. Na jedné straně dítě ulice zvané Edith a na straně druhé dáma s velkým "D" Marlene Dietrich. Protiklady se přitahují a hra má díky tomu rychlý spád. A přestože podle názvu by se mělo jednat o vyrovnané role, je to vlastně hlavně příběh o Eidth. Marlene je však velmi dobrá nahrávačka a parťačka.

A protože se během představení zpívá, inscenátoři správně investovali do živé hudby - akordeon, piáno a kontrabas - kouzlí v divadle tu správnou francouzskou atmosféru.

Mužských rolí je plno, jsou to však jen role sborové, bez většího vyniknutí a prostoru. Hlavní slovo patří titulním postavám. Edit Piaf hraje Hana Seidlová a Marlene Dietrich Renata Drössler.
Zatímco Marlene během představení v podstatě nestárne a je jakýmsi majákem v divadelním životě Edith, tak Edith žije svůj život od nějakých dvaceti let až do své smrti. Velká to výzva pro Hanu Seidlovou. Divoká dívka z ulice postupně zraje v sebevědomou ženu a nakonec svůj život končí jako troska. Jistě je zajímavé, že Hana Seidlová tuto roli hraje již 15 let. Pět let nejprve v divadle v Ústí a nyní již 10 let v Divadle pod Palmovkou. Co může být pro herečku zajímavější, než se svou postavou stárnout. Jaké bylo asi toto představení před oněmi 15 lety? Jistě by to bylo zajímavé porovnat.

Když se řekne Edith Piaf, tak si každý představí její charakteristicky nezaměnitelný hlas. A když začne Hana Seidlová zpívat, každý ustrne. Nejen fyzicky zvládnutá postava, kdy je Hana Seidlová k nerozeznání od Edith, ale i její hlas - silný, zvučný, plný života - je v maximální míře podobný svými účinky na diváka jako hlas Edit Piaf. Zatímco v originále si můžeme domýšlet, o čem Edith zpívala, pokud zrovna není francouzština naším druhým jazykem, tak zde velmi povedené překlady dál rozvíjejí děj. Zpěv se tak stává plnohodnotnou součástí představení a ze hry není jen jeden z mnoha muzikálů, které jsou kolem nás.

Pochopitelně musím pochválit i Renatu Drössler, která svým zpěvem a také zjevem velmi dobře hraje Marlene Ditrich. Za zmínku stojí také Jan Teplý, jako Marcel.

Ačkoliv je závěr skutečně velmi strhující a mnoho lidí to skutečně obrečí, pro mne byl vrchol hry při duetu Radka Zimy, který představoval velmi mladého přítele Edith Thea a Hany Seidlové. Jejich píseň je skutečným bojem proti všemu - konvencím, stáří, smrti a na druhou stranu opěvuje nejen lásku, ale hlavně to, že člověk žije jen jednou a krátce a nemůže se ohlížet na ostatní. Každý by měl žít svůj život naplno, nelze propást ani minutu.

Pokud tedy jste v Praze někdo, kdo toto představení ještě neviděl, doporučuji, určitě se nebudete nudit a život vám hned přijde krásnější. Jen upozorňuji ty, kteří viděli film Edith Piaf, aby nesrovnávali nesrovnatelné. Film je jiné médium.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nina Nina | 10. února 2009 v 14:49 | Reagovat

Opravdu nevěřím, že o skutečné Marlene Dietrich něco víte, protože jinak by nemohlo možné tohle napsat :(

2 klm007 klm007 | 12. února 2009 v 22:51 | Reagovat

for Nina: Nepsal jsem o skutečné postavě, ale o postavě divadelní. Divadelní hra není dokument. Děkuji za návštěvu blogu, přijďte zas.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama