Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Černé mléko 09.03.2009 v 19:30

17. března 2009 v 0:20 | klm007 |  Divadlo v Celetné
O Černém mléku jsem slyšel hotové zkazky již z doby, kdy se hrálo v Kolowratu. Mělo to být moderní, vulgární, typicky ruské a neskutečně vtipné. V tom Kolowratu mi to uniklo, v Celetné však nikoliv. Šel jsem s rozpaky. Osobně moc nemusím vulgární dialogy a dále nesnáším kouření na jevišti (kdo to má dýchat!). Takže jak je vidět, samá negativa. Ovšem o autorovi se píší samá pozitiva, jaký je to nadaný dramatik - Vasilij Sigarev, ročník 1977.

Diváci opět nesedí v hledišti, ale přímo na jevišti. Vzniká tak velmi komorní scéna, která v tomhle případě vytváří vlakovou zastávku, či vlastně čekárnu kdesi v Rusku. Jmenuje se Zamřelá. Je to skutečně taková typická vlaková zastávka, které najdeme i u nás. Pokladna a k tomu bezdomovec - prostě klasika.

Do čekárny přichází muž a žena. Tedy, rozumějte, ani jednomu ještě není třicet. Ona je těhotná, ale oba hulí jako fabriky. A ten slovník… Ověšeni taškami, ve kterých mají toustovače. Jsou to obchodní cestující s tímto nepříliš kvalitním zbožím. Hrdinové jsou velmi spokojení, zdá se, že jejich marketingová strategie v téhle vesnici měla úspěch. Nyní již jen počkat na nejbližší vlak a zmizet. Vlak však jede za dlouhou dobu a tak se v čekárně čeká. Krom vlastních interakcí našich hrdinů zde najdeme také bezdomovce, pokladní a další místní obyvatelstvo.

Děj ze začátku přivádí diváka k salvám smíchu, ale postupně se kohoutek humoru uzavírá a přichází ta typická ruská hořkost. Přesto lze hru označit jako komedii.

V hlavních rolích se představila Lucie Žáčková jako Šura a Marek Němec jako Levčik. Oba hrají vysokou hru, jejich postavám není co vytknout. Jsou dokonalí, jsou naprosto věrohodní. Už dlouho jsem neviděl tak přesvědčivé postavy. Zásluhu má na tom i Vladimíra Fomínová, jakožto kostýmní výtvarnice, protože Žáčková po příchodu na scénu vypadá jako rodilá Ruska. Dokonalý kostým! Tomáš Karger se asi nezbaví rolí lidí ze spodní části společenského žebříčku. Jeho opilec/bezdomovec byl tak věrohodný, že jsem pořád čekal, kdy ucítím onen známý závan svěžího bezdomoveckého odéru. Věra Kubánková jako Petrovna byla stařenka, která budila opravdový soucit, když se snažila vrátit již zakoupený toustovač. Ale autor s ní neměl slitování. Pokladní Jelena Juklová a Teta Paša Jana Vaňková byly velmi příjemné, přesvědčivě do vesnice zapadly, leč byly vzájemně zaměnitelné. Klidně by se mohly v daných rolích střídat. A to je škoda.
Režii (Jakub Špalek) se podařilo dokonale navodit ruskou atmosféru a zdá se, že se v Celetné zaměřují na komorní představení, která jim jdou výborně. Výhradu bych měl jen ke zvukové stránce inscenace. Je škoda, že vše tak realistické shazuje zvuk vlaku. Zvuk, který se ozývá, připomíná cokoliv, kromě vlaku.

Představení rozhodně doporučuji. Mladý divák si užije moderní slovník a moderní hru, starý divák se utvrdí ve svém přesvědčení, že Rusko se vůbec nezměnilo. A všichni dohromady jsme obětí marketingu k nákupu čehokoliv. Však také program je koncipován jako reklamní leták na ony tolikrát zmiňované toustovače. Račte vstoupit, račte koupit! Neváhejte a vyzkoušejte!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama