Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Cyrano z Bergeracu 13.03.2009 v 19:00

17. března 2009 v 0:32 | klm007 |  Divadlo pod Palmovkou
Cyrano stokrát jinak. Tak nějak by se daly označit všechny možné inscenace v Praze. V Národním, v Celetné a teď i na Palmovce mají tuto klasiku. V překladu nikoliv Vrchlického, ale Jindřicha Pokorného.
Trend zdá se být jasný. Divák chodí pouze na to, co zná. Jako by nebyl zájem poznávat nové inscenace. Proč tedy točíme nové filmy, když nám stačí ty s Burianem?

První co vás praští přes oči, je program. Amatérská grafika spíše anoncuje zájezdové divadlo ochotníků, než inscenaci renomovaného souboru. Tohle se skutečně nepovedlo. Naštěstí je vzhled programu to poslední, co je s Cyranem spojeno z té negativní stránky. Nyní budou jen a jen pozitiva.

Scéna Karla Glogra je téměř učebnicový příklad, jaké mají stavby na scéně být, aby byly nejen hezké na oko, ale i funkční. Jednoduché, vtipné a i samotné přestavby jsou pro diváka zajímavé. Bohaté kostýmy od Zity Milošové a Lucie Morávkové jsou dalším pozitivním atributem pro historickou hru, neboť ono známé "kostým hraje" k Cyranovi prostě patří. Také šermířské souboje působí velmi přirozeně, za což patří dík nejen hercům, kteří šermují přirozeně, ale i Karlu Basákovi jakožto "pohybové spolupráci".

Nechci srovnávat inscenace v Národním a v Celetné, ale nezmínit se prostě nejde. V Národním postavili inscenaci na formě, díky čemuž je sice představení velkolepé, ale nudné. V Celetné, šli hlavně po obsahu, což je sice chvályhodné, ale tím, že omezili formu, tak se z velkolepé hry stala hra téměř komorní a to je prostě na Cyrana škoda. Palmovka zvolila přesně ten zlatý střed mezi formou a obsahem a díky tomu jsou postavy plastické, doba je vykreslena přesně a hra má spád. Najednou byla přestávka a najednou byl konec. Už dlouho jsem nezažil tak ucelený spád. Opravdu jsem neměl potřebu vystoupit z děje a řešit, co se bude zítra vařit. A nejen, že to pěkně "odsejpalo", ale ono to bylo i vtipné… Po všech těch melancholických až filozofických verzích mají na Palmovce komedii. Pochopitelně, žádná "řachanda" to není, jen takové příjemné úsměvné s přesnou dávkou romantismu.

Zuzana Slavíková dokázala z Dueni vytěžit maximum. Ačkoliv moc prostoru neměla, stala se nezapomenutelnou postavou představení. Také Miloš Kopečný jakožto Ragueneau byl nepřehlédnutelný a rozhodně bych hned jeho paštičky ochutnal - však mu také Dueňa dělala náležitou reklamu!

A nyní hlavní čtyřka. Cyrano, Kristián, Roxana a de Guiche. Martin Stránský vtělil do Cyrana přirozenou autoritu. Když byl na scéně, bylo jasné, za kým kadeti půjdou. Divák přesně chápal, kdo Cyrano je, co chce a proč tak jedná. Ani na chvíli nebylo pochyb o pravdivosti Stránského hraní. Když smích, tak to byl smích. Když slzy, tak slzy. Srozumitelné herectví, bez zbytečných kudrlinek. A ačkoliv měl nalepený nos, obešel by se i bez něj. Stránský byl pánem situace i pánem jeviště.

Kristián je podle mne taková nevděčná role. Kristián musí být krásný a vlastně i povrchní a hloupý. Řekl bych, že se to dost blbě hraje. První milovník Palmovky Jan Teplý se s rolí vypořádal velmi dobře. Jednoduchost v mysli i těla, byla vedle Cyranovy velikosti opravdu velmi znát. Teplý dokázal využít své vynikající herecké schopnosti a své charisma k tomu, aby se jakožto Kristián netyčil Cyranovi ani po kotníky. Skvělý výkon.

Třetí kohout na smetišti, hrabě de Guiche neboli Radek Zima. Tato veskrze záporná postava je velmi viditelná a i když si málokterý divák pamatuje jméno postavy, tak herce nezapomene. Obvykle bývá tato postava interpretována jako veskrze negativní. Hraběcí titul, politická moc, to vše jsou nebezpečné atributy pro uplatnění moci. A hrabě tuto sílu má. Když de Guiche vstoupí na scénu, všechno zmrzne. Tato klasická interpretace je jistě velmi dobrá, velmi populární, ale vlastně již poněkud okoukaná. Změní se herec, ale postava je pořád stejná. Interpretace Radka Zimy je však jiná. Ačkoliv i jeho de Guiche má hraběcí titul i politickou moc, nikdo si z toho nic nedělá a všichni vlastně poslouchají, protože se to tak patří. Zvyk je železná košile. Možná, kdyby se kadeti (či kdokoliv jiný) zamysleli, tak by lehce de Guiche umlčeli. De Guiche je vlastně takový král Kazisvět. Na první pohled nebezpečný člověk, ale na pohled druhý je nula. De Guiche je nebezpečný díky svému titulu, nikoliv díky svých schopnostem. Čistě záporných postav ve svém okolí vídáme málo, ale různých šéfů, kteří jsou neschopní, ale díky své funkci jsou nebezpeční, je kolem nás plno. Ovšem ne každý je Cyrano, aby takového červa patřičně zlikvidoval, buď pohledem či jedním rýmem.

Jak již z napsaného vyplývá, Zima hraje de Guiche velmi civilně, sice v kostýmu, ale bez paruky(!) a o to víc je podobný reálným lidem. I přes zmiňovaný civilní projev, Radek Zima přesně zapadne do hry, správně posouvá děj a jeho podíl na úspěchu hry je nepopiratelný.

Ona i Roxana v podání Terezy Kostkové je taková neobvyklá. Obvykle je to taková romantická duše, ale Tereza Kostková ji postavila dosti sobecky a vlastně i tvrdě. Když Roxana vyžaduje po Kristiánovi, aby dál a dál říkal verše, tak spíše slyšíme Zuzanu Slavíkovou v "Nejslabší máte padáka!", než romantickou dívčinu. A i když později dojde na Roxaniny slzy, přesto je vidět, že Roxana Terezy Kostkové není žádná rozmazlená panička, ale velmi silná žena. Věříme jí, že se skutečně vydala na bojiště za svým milým pro opravdovou lásku. Věříme i všem mužům v jejím okolí, že jí propadli. Krásná žena si zaslouží mít plno ctitelů.

Na první pohled se může zdát, že na Palmovce hrají Cyrana tak nějak jinak. Jiný je, je ale klasický a poněkud nezvyklá interpretace standardně zažitých postav z něj dělá představení, které rozhodně stojí za návštěvu. Petr Kracik dokázal postavit hru, která má všechny potřebné prvky, aby se divákům líbila. Já jsem nadšený. Však i publikum bylo velmi spokojeno a vyprodané hlediště také o něčem hovoří. Pokud se tedy chcete vypravit na nějakou tu klasiku, nabízí se Cyrano. Jděte však na Palmovku a na ostatní produkce až někdy později…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama