Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Gazdina roba 26.02.2009 v 19:00

2. března 2009 v 0:12 | klm007 |  Divadlo pod Palmovkou
Již podruhé jsem zavítal na Gazdinu robu od Gabriely Preissové. Klasické pojetí, maje téměř blízko k muzikálu (pro velké množství lidových písní), skvělé herecké výkony dělají z tohoto představení hit. Vyprodané hlediště všemi věkovými kategoriemi. Senioři jsou spokojení s klasickým pojetím a studenti jsou strženi nádherným příběhem.

Musím začít scénou. Ta je naprosto božská. Jaroslav Milfajt dokázal, že v jednoduchosti je krása. Kolem jedné osy se otáčejí různé dřevěné díly, ze kterých se lehce staví potřebné reálie.

Jitka Čvančarová je překrásná, nezdolná a milující. Symbol lásky až za hrob. Překrásně zpívá, přirozeně hraje a díky tomu je její postava Evy tak věrohodná. Stejně tak i Jan Teplý jako Mánek srší energií, má obrovské charisma a je tak neskutečně sexy, že každý chápe Evu, že si vybrala Mánka. I Radek Zima dokáže svým Samkem probouzet emoce. Samko je opak Mánka. Samko může být sebelepší člověk, ale chybí tam ty hormony. Sňatky z rozumu nikdy nefungovaly.

A do toho všeho ty strašné klevetivé ženské z vesnice, v čele s Mánkovou matkou. Divák se sice jejich výpadům musel smát, ale nakonec jej stejně mrazí. Představa, že takoví lidé zasahují do mého života, mne děsí. A kdože ty drbny jsou? Zdena Herfortová a Zuzana Slavíková. Jistě si to dokážete představit.

Díky klasické výpravě a lidovým písním se člověk velmi snadno přenese na vesnici a velmi plasticky vnímá jednotlivé postavy. Dnes je nám již cizí omezení ze strany víry, ale i tak bohatě postačí i druhá rovina diskriminace a tou jsou peníze.

V dnešní době by se snáze balily kufry a člověk by měl kam zmizet, ale tehdy to bylo velmi, velmi těžké. Představení je velmi očišťující a rozhodně se nikdy nemůže okoukat.

Pokud chcete vidět divadelní klasiku bez kostrbatých moderních úprav, je toto představení pro vás. Pokud s sebou vezmete také studenta, bude jistě překvapen, že povinná četba může být zajímavá. A pokud vás představení nadchne ještě víc, můžete si zakoupit CD s písněmi.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama