Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Kean 11.03.2009 v 19:00

17. března 2009 v 0:28 | klm007 |  Divadlo pod Palmovkou
Již několik let dávají v Divadle pod Palmovkou Keana. Viděl jsem až nyní, po mnoha reprízách a hned na začátku musím říct: "nic - moc".

Historická hra, jakýsi fiktivní příběh o skutečném herci té doby Edmundu Keanovi, má být komedií. Ač se ve hře pohybuje více důležitých postav, vše stojí a padá na postavě jediné, na Keanovi. Hraje Jiří Langmajer. A zdá se, že Langmajer je hlavní tahák, proč lidé na toto představení jdou. Pokud zavřeme oči a posloucháme text, slyšíme břitkou konverzační komedii. Otevřeme-li však oči, vidíme sled skečů, kdy akce ničí slovo. A to je škoda. Langmajer prostě moc hraje. Nelze odlišit, kdy hraje jako herec Kean na jevišti a kdy hraje Keana v soukromí. Kde je člověk a kde herec? Ačkoliv se v textu objevila zmínka o Keanovu věku (přes čtyřicet) a Langmajer tento věk fyzicky splňuje, přesto vidíme na scéně vojáka Koubu. Až na konci hry, kdy se Keanův život rozpadá a hroutí, je Langmajer přesvědčivý. Ale to je již pozdě. Po třech hodinách, chce již člověk ven. Divákům se však evidentně představení líbí, ale to Sluha dvou pánů s Donutilem také.

Celým příběhem se jako nit vine také zmínka o Frédéricku Lemaitre. To byl také skutečný herec a také o něm byla napsána hra. Hráli ji v ABC s Borisem Rösnerem jako Frédérickem. A to byla jiná káva. Jenže pak sedíte na Keanovi a pořád vám tam naskakuje ten Rösner…

David Suchařípa jakožto Princ Waleský byl dost nevýrazný. Proč tam vůbec byl? To už si nepamatuji. Jitka Sedláčková jako Amy hraběnka z Gosswilu moc příležitostí neměla, ale svým standardním hereckým rejstříkem se s rolí vypořádala na slušné úrovni. To Simona Vrbická - Elena hraběnka z Koefeldu byla plná života a své místo na scéně si uhájila a nenechala se Keanem přehrát. Anna Dambyová, neboli Klára Issová byla zcela ve vleku Keana a je jen otázkou interpretace, zda to tak být mělo či nikoliv. Jediný, kdo byl skutečně přirozený a věrohodný byl Miloš Kopečný jako Solomon.

Pokud tedy nepatříte do fanklubu Jiřího Langmajera, nechoďte. Je to dlouhé a nestojí to za tu otlačenou… pozadí. Na Palmovce jsou lepší hry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama