Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Miniatury 04.03.2009 ve 20:00

7. března 2009 v 14:03 | klm007 |  Stavovské divadlo
Významnou zásluhou Petra Zusky jakožto šéfa baletu Národního divadla je umožnění členům baletního souboru, aby divákům předvedli své choreografické umění. Ačkoliv je většina publika z řad fanoušků, kteří spíše než kritizují, tak fandí, je i při této příležitosti velké riziko, že se taneční číslo nepovede. Tanečník může nosit svou vysněnou choreografii v hlavě léta, může ji pilovat a pilovat, ale dokud ji nepředvede před publikem, nemůže nikdy vědět, jaká ta jeho vysněná choreografie je. Ne vždy se to povede, ne vždy je dobrá konstelace hvězd, každopádně se v Miniaturách objevují dobré kousky, které by mohly mít šanci na další život. Miniatury jsou totiž většinou jen jednou a tak se premiéra ihned mění na derniéru.

Choreografové dnešních Miniatur by se mohli rozdělit do dvou skupin. Jednou skupinou jsou ostřílení tanečníci, kteří pravidelně prezentují svá díla a Jiřího Waňku, který dosud moc příležitostí k choreografii nedostal.

Než se začnu zaobírat jednotlivostmi tak globálně musím všechny pochválit za výběr hudby, za světla, za scénu a za kostýmy.

Hned na začátku byla ZÁMĚNA. Kristýna Němečková, Tereza Kučerová, Karel Audy a Filip Janda v choreografii Sylvy Nečasové. Příjemné na úvodní naladění. Nic složitého, hudba příjemná, snad jen chyběla nějaká dramatická nit, protože to co bylo na konci, mohlo být klidně i uprostřed.

GENOM od Zuzany Šimákové s hvězdným obsazením a filmovou projekcí. Nevím, zda to byl účel či nikoliv, ale během filmové projekce nebyli tanečníci vůbec vidět. Na plátně byla k vidění animace replikace DNA. Ona slavná šroubovice, nositelka genetické informace, se různě dělila a rozpadala na své čtyři hlavní části (A,T,C,G), aby se později opět stala šroubovicí. V mezidobí mezi filmovou projekcí dostali prostor tanečníci. Nikola Márová, Tereza Podařilová, Michal Štípa a Zuzana Šimáková. Ač to zprvu vypadalo, že tanečníci představují jen ony čtyři části DNA, které se různě kombinují, přičemž jejich kreace v mnohém připomínaly Geometrii nahoty, nakonec svou skvělou interpretací dokázali probudit emoce v divácích, což bylo velmi kladně kvitováno při děkovačce. Pozitivní také bylo, že choreografka si zvolila tři ženy a jednoho muže. V párové interpretaci by to asi nebylo ono.

NEDOKONČENÝ KUS od Tomáše Rychetského, byl vlastně rozdělen do dvou částí. Natálie Benyovszká a Tomáš Rychetský a Sylva Nečasová a Tomáš Rychetský. Dramaturgicky zdatný Rychetský si velmi dobře poradil s oběma příběhy. Zejména část první byla velmi dobře emotivně postavena i zatančena. Závěrečná část této části, kdy mlha a vítr, čechraly oba tanečníky, vypadala jako by byli na přídi lodi ve slavném filmu Titanic. Celý jejich tanec byl přímo fotografován na scéně fotografem a fotky se ihned promítaly vedle tanečníků na jakýsi kvádr. Škoda jen, že na konci první části se fotograf obrátil proti publiku a bleskem je oslňoval, což bylo velmi nepříjemné a emoce z první části se zcela vytratily. Ve druhé části tanečníci tančili kolem i na zmiňovaném kvádru, na které byl promítán ilustrativní film jakési krajiny. I tento příběh měl pěknou dramaturgickou křivku, ale sílu na překonání části první již neměl.

Kdo se podíval do programu a u čísla JAKSTOHOVEN viděl jména choreografů Konvalinka, Rychetský, bylo jasné, že se zasmějeme. Celé taneční číslo bylo vlastně složeno ze tří částí, jež razantně oddělovala hudba. Ta byla tak rozdílná, že ji musím zmínit. Vangelis, Michael Jackson a Eva Pilarová. "Zvítězit za každou cenu", bylo motto uvedené v programu a bylo naplněno až po okraj. Zatímco hrál Vangelis, na jevišti se připravovali atleti na běh. Každý z atletů byl zařaditelný do nějakého státu či oblasti. Namátkou zmíním Radka Vrátila v podobě Afričana, Saša Katsapov jako skot v kiltu a s dokonalými vousy a třeba Tomáš Rychetský s jarmulkou na hlavě. Dále se závodu účastnili Tomáš Červinka, Viktor Konvalinka, Jonáš Dolník a Filip Janda. Ač jejich zpomalený běh není nic nově vymyšleného, i zde fungoval dokonale. Ve zpomaleném běhu, kdy publikum doslova řvalo smíchy, se závodníci prostřednictvím nejrůznějších nástrojů vyřazovali ze hry. Pak začal zpívat Michael Jackson a na scéně se objevil Jackson skutečný. Tančil jej Zdenek Horváth. Ostatní mu vtipně sekundovali. Eva Pilarová a její Montyho čardáš přiměl tanečníky jako uklízeče s košťaty k frenetickým výkonům. Tak rychlé uklízečky by chtěla každá firma. A pokud ještě přidám, že se Konvalinkovi a Rychetskému podařilo do celé té taškařice implantovat i parodii na Santu, tak jistě chápete, že sukces byl obrovský.

Mattia Mantellato onemocněl a tak na poslední chvíli jeho roli nastudoval Saša Katsapov. LOS SUEŇOS postavila Hana Turečková, asistoval jí Saša Katsapov, takže zas tak nové to pro něj nebylo, nicméně je tam přece jen partneřina s Magdou Matějkovou. Katsapov je právem prvním sólistou, neboť to co s Matějkovou předvedli, bylo naprosto úchvatné. Nejen, že choreografie dávala přirozený smysl a rytmus, ale i přenos emocí fungoval dokonale. A vlastně ani nevadilo, že na filmových dotáčkách nebyl Saša, ale Mattia.

Viktor Konvalinka se svým ULTIMEMEM rozhodně překvapil. Nejprve to vypadalo, že to bude Viktorova další vtipná scénka, kde spíš půjde o gagy než o tanec, ovšem stal se skutečně zázrak. Naprosto jednoduše srozumitelný příběh s čistou dějovou linkou. Emoce šly až na dřeň kosti. Dotek smrti byl skutečný. Dramaturgicky velmi dobře vystavěno, žádné zbytečné kudrlinky. Tančil Viktor Konvalinka a Tomáš Červinka.

A na závěr večera byl Ženatý se závazky. Manželé Lenka Šnellerová a Michal Novotný z Divadla na Vinohradech. Jejich děti - rozverná školačka Ivana Mikešová, poněkud drsná Tereza Ulrichová a gay Michal Jurisa. K tomu si ještě přidejte Oleksandra Kysila jako kamaráda Novotného a současně přítele Mikešové a Jonáše Dolníka jako přítele Jurisy. Jasně strukturovaný příběh byl spíše o tanečním divadle, než o tanci samotném. HALELLUJAH bylo vtipné, bylo milé, ale úspěchu Jakstohoven nedosáhlo. Mezi velmi povedené pasáže byly vzájemné interakce Kysil - Mikešová a Jurisa - Dolník. Vše v choreografii Zuzany Šimákové. Jelikož se hrál v Divadle na Vinohradech Obchodník s deštěm, kde hraje i Novotný, předpokládám, že kvůli němu se posouval začátek představení z 19:00 na 20:00, aby to stihnul. Mimochodem, Obchodník na Vinohradech je výborný - doporučuji!

Tolik tedy zkušení choreografové. Nyní Jiří Waňka. Ten se představil třemi choreografiemi pro jednoho tanečníka, přičemž ve dvou sám tančil. V JACQUELINE DU PRÉ tančila Ivanna Illyenko. Zvláštní příběh o hráčce na violoncello. Ačkoliv byl příběh docela dobře strukturován a Ivanna Illyenko tančila velmi příjemně, postrádal jakousi kompaktnost, díky které byl výsledný počin poněkud chladný. Zdá se, že Jiří Waňka zatím spíše lépe interpretuje věci sám na sobě, než prostřednictvím druhých. Další choreografie byly LA PERSONA a KENTAUR. Zde bylo vidět, že Waňka ví, co chce a ví, jak to chce a dokáže to také přesvědčivě prodat. Když se podívám na obě tyto choreografie zároveň, ihned se mi vybavil citát z jednoho ze dvou Waňkových profilů, které má na Lidech, kdy uvádí: "Jsem rozpolcená osobnost a tento profil odráží jednu moji část". Stejně tak jako jeden jeho profil je světlý, tak druhý je temný. V KENTAUROVI je ten tmavý a v LA PERSONĚ ten světlý. Jelikož choreografický výrazový rejstřík Jiřího Waňky je velmi přirozený, neboť v jeho pohybech nenajdeme žádné nesrozumitelné pohyby, je jeho LA PERSONA velmi srozumitelná i nebaletnímu publiku. Aniž bych chtěl snižovat LA PERSONU (moc se mi líbila), klidně by (na rozdíl od jiných) mohl s tímhle číslem vystupovat i před obyčejnými lidmi na různých akcích jako jsou večírky či diskotéky, kde by jistě měla úspěch. Rozhodně obě tyto choreografie byly příjemným překvapením večera, a pokud bude autor na sobě pracovat, mohl by dál své choreografické schopnosti rozvíjet.

Kdo se jen trochu zajímá o tanec, neměl by nikdy Miniatury vynechat. Tato přehlídka mladých choreografů rozhodně nepatří mezi zapomenutelné zážitky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama