Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Oněgin 17.02.2009 v 19:30

1. března 2009 v 23:49 | klm007 |  Hostující soubory
Dramatizace Evžena Oněgina? Ta troufalost! Moje kultovní kniha, kniha, kterou bych si určitě vzal na pustý ostrov a on se někdo opovážil vztáhnout ruku na toto božské dílo. Oněgina jsem četl mnohokrát a stejně tak jsem mnohokrát viděl Oněgina jako balet. Jenže činohra není balet. Proto jsem pln očekávání šel na představení Divadla Petra Bezruče (Ostrava), které hostovalo v Divadle v Celetné.

Vzhledem k velikosti scény, kterou mají "Kašpaři", bylo zřejmé, že se bude jednat o komorní představení. Stejně tak i ukázky v televizi - snad v Divadlo žije! - dávalo tušit, že se nebude jednat jen tak o nějaké tuctové představení.

Již po pár minutách bylo jasné, že se dramatizace povedla. Zvesela, velmi zvesela začali Bezruči vykreslovat Oněgina a i další postavy nebyly humoru ušetřeny. Bylo to pro mne nezvyklé, neboť když čtu Oněgina, tak již od začátku si užívám ruského patosu a tragiky. Přesto Bezruči našli v textu plno věcí, které dokázali interpretovat tak, že se člověk smál - a vůbec to nebylo proti srsti příběhu. Byl to pro mne nový, nezvyklý pohled a ten jsem si užíval. Postupem času však člověk přece jen zachytil závan blížící se tragédie, to když pomalu, nenápadně, ale jistě ubývalo humoru. Závěrečná tragédie pak vyústila v obrovský potlesk, který neměl konce. Byl to velkolepý úspěch.

Všechny postavy byly velmi kreativně postaveny. Všichni herci dokázali obsáhnout své role tak, že i člověk neznalý literárního díla, dokázal porozumět jednání jednotlivých postav. Za zmínku stojí jistě Olga i Táňa. Sestry zaměnitelné, i tak rozdílné. Matka Larina byla neskutečně charismatická a pokud byla na jevišti, všechny zastínila. Zajímavou postavou byl také Lenský, básník, který naivně proplouvá životem. Lenský roztomilý, veselý chlapík, byl pravým opakem Oněgina. Tato drsná, ale i komická, nakonec však tragická postava se dějem pohybovala hladce a divák brzy pochopil Oněginovo jednání, neboť veškerá nuda, která kolem byla, byla skutečně zničující. A až když se něco stalo, bylo pozdě.

Evžen Oněgin Tomáš Dastlík
Vladimír Lenský Lukáš Melník
Zarjecký Jan Vlas
Guillot Tomáš Krejčí

Tomáš Dastlík byl v roli Oněgina naprosto úžasný. Nejprve nudný chlapík, později démonický manipulátor a nakonec zamilovaná troska. Dastlík má velké charisma, kterým dokonale zvládá diváky, kteří s ním jdou celé představení.

Pokud budete mít možnost, zajděte si na Oněgina. Čtenář si báječně užije drobných detailů, které jsou v knize a které Bezruči skvěle převádějí na jeviště.

Mám jen dvě výhrady. Nějak jsem nepochopil Oněginův kostým. Zatímco ostatní jsou v kostýmech pochopitelní, Oněgin má jakýsi oblek ze second handu a ještě o několik čísel větší. Působil dost odpudivě. A druhá věc - hrálo se bez přestávky. Nevím, jak mají Bezruči pohodlná sedadla, ale v Celetné nic moc.

Rozhodně však tato dvě snad bezvýznamná mínus, nijak neovlivňují můj celkový divadelní zážitek, ze kterého budu ještě dlouho žít.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama