Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Pozor, jaguár! 21.02.2009 v 19:00

2. března 2009 v 0:06 | klm007 |  Divadlo pod Palmovkou
Horko a zapadákov. Tak na mne působili na Palmovce ve hře Pozor, jaguár! Každý známe ty americké filmy. Hrdina jede dlouho, dlouho přes americkou poušť. Nikde nikdo. Pak se objeví jakási pseudovesnice, která je spíše je shlukem několika domů, kolem benzínové pumpy a obchodu v jednom. Tady někde se odehrává příběh známého amerického dramatika N.R.Nashe, jehož nejznámějším dílem je Obchodník s deštěm.

Plech a dřevo. To jsou hlavní atributy scény. Z plechu a dřeva je postaveno vše. Od vlastního obchodu až po klece s divou zvěří. Jako dominanta je uprostřed jeviště mrtvý strom - anebo je jen ve stavu klidu a čeká na déšť? Těžko říct. Víc beznaděje člověk jen tak nenajde.

Scéna se pomalu plní různými místními individui, o kterých nikdo nemá pochyby, že zde na samotě žijí jen proto, že v civilizaci by nejspíš měli problém se zákonem. Krom tří žen, zde najdeme jen muže.

Příběh je jasný. Na jedné straně sledujeme hon na člověka, který má mít peníze, a druzí je prostě chtějí a na straně druhé sledujeme mladého muže, který se nechce podřídit davu, nechce lovit člověka, i když ví, že je tím ohrožen jeho sňatek, neboť jeho milovaná, je dcerou místního "vůdce" - majitele benzínové pumpy a obchodu. Do toho se ještě prolíná lov na jaguára, který by byl ozdobou místní rádoby zoo. Nejedená se však o zoo, ale o hromadu beden, ve kterých se tísní zvířata. Jakákoliv forma reklamy jak přilákat zákazníka k benzínové pumpě je dovolena.

Přesto lov na jaguára je pro místní obyvatele stejně hodnotný, jako lov na člověka. Zákony, které by jakkoliv regulovaly lov na člověka či zvíře chybí. Manipulace lidskými osudy ze strany místního šéfa Brada je znamenitá a nikdo nemá šanci uniknout. A pokud se o to někdo pokusí, končí špatně. Jednak je to paní Wilkinsová, která se snaží chránit svého syna, který se nakonec pro oněch několik dolarů stane lovnou zvěří. I děda Ricks (Rudolf Jelínek) končí špatně a tím vším jako červená nit se táhne blížící se tragédie Dave Rickse.

Rostislav Čtvrtlík nenechává nikoho nepochybách, že jeho Brad je dominantou místní komunity. Jako jediný má peníze a tudíž moc. Jeho benzínová pumpa, obchod a "zoo" generují přiměřený zisk, který umně používá k manipulaci a ovládání místních obyvatel. Nikdo nemá odvahu mu vzdorovat.

Paní Wilkinsová je podávána Hanou Seidlovou jako napůl blázen a napůl vědma. Její postava je výrazná, škoda že nemá tolik prostoru.

Radek Zima coby jeden z místních je dost drsný na to, aby byl věrným spolupracovníkem Brada a současně, aby mohl mít spadeno, na Bradovu dceru Jannu. Zimův Hilltop dokáže správně akcentovat svou roli a diváci přirozeně vycítí jeho vysokou dominanci a společenské postavení v komunitě. Zdá se, že pokud by Brad zmizel, stal by se přirozeným nástupcem Brada.

Bradova dcera Janna v podání Evy Kodešové má poměrně jasnou roli. Jakožto jediná mladá a krásná v okolí, dokáže velmi dobře komunikovat s ostatními chlapy. Je drsná, aby přežila. Ostatní místní obyvatelé se drží vůči ní docela v pozadí, byť to občas na Jannu zkouší, protože nedaleko je přece její otec.

Jan Konečný jakožto lovený syn paní Wilkinsové balancuje na hraně retardovaného mladíka a mladíka, který díky tomu že byl vychován v izolaci, nemá ponětí jak to chodí. Nejprve nedůvěřivý, pak překvapený vlastním životem, nestačí pochopit, jak to na světě chodí a už mu jde o život.

Na závěr jsem si nechal naprosto božského Jana Teplého jako Dave Rickse. Teplý dokázal jasně odlišit svou postavu od ostatní zbylé komunity. Nikdo nemá pochyb o tom, že jeho příliš slušný Dave bude mít velké problémy. Dave vzdoruje systému, co to jde. Jenže život není černobílý. Neustálým vzdorováním Bradovi nakonec začne ztrácet i milovanou Jannu. Když přece jen nakonec oba milenci najdou k sobě cestu, je pozdě.

Představení je v první půli velmi napínavé. Řekl bych, že jeho dramatická linka je podobná detektivce. Dokonce chybí i začáteční dlouhá nudná expozice, kdy se musí vysvětlit vztahy jednotlivých postav. Druhá půle trochu ztrácí dech, když se začne rozplétat příběh. Přesto děkovačka byla bouřlivá a diváci byli víc než spokojení.

S tímto přestavením Divadlo pod Palmovkou ukázalo čisté divadlo, které diváky baví. Bohužel však z nějakého záhadného důvodu, diváci na toto představení nechodí. Ať již je to absencí mediálně známých tváří, či jen tím, že to není komedie, divadlo zeje prázdnotou.

Věrní diváci divadel - jděte a podívejte se na tento syrový příběh - dřív než bude derniéra.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama