Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Záhada 21.03.2009 v 15:00

29. března 2009 v 12:44 | klm007 |  Divadlo Na Fidlovačce
Je to skutečně záhada. Tedy pro mne. Zatímco já hodnotím tuto hru jako naprosto nudnou s doporučením na akutní derniéru, tak všude kam se podívám, ji všichni chválí. Tak jak to tedy je?

Původně měli tuto hru hrát na Komorní Fidlovačce. Údajně, kvůli náročným stavbám ji přesunuli na scénu velkou. Těžko říct, jaká by na malé scéně byla.

Základní schéma je jasné. Na ostrově je krásná vila, kde žije velmi známý spisovatel, který nikoho nepřímá, přesto však jednou přijme novináře a na základě jejich rozhovoru sledujeme hru. A právě ve struktuře onoho rozhovoru vidím největší slabinu. Tomáš Töpfer mne vůbec nepřesvědčil o tom, že je známý spisovatel. A díky tomu se hned začátek hry pro mne stává nudným. Novinář Otakar Brousek, ml. klade otázky a celebrita odpovídá. Jeli to však celebrita, která mne nezajímá, přestávám rozhovor číst a televizi přepínám. Jenže to v divadle nejde. Když se ukáže, že diktafon nebyl zapnutý, je odhaleno první překvapení mnohem dříve, než k tomu dojde autor. Mnoho minut před tím, než je to řečeno, divák ví, že novinář není novinář. Pak snadno, opět mnohem dříve, než je to řečeno víme, že oba muži měli zájem o jednu ženu. Jenže to není všechno, pak najednou opět víme, že ona žena zemřela a opět to víme mnohem dříve než nám to autor sdělí. Buď je autor špatný spisovatel detektivek, že nedokáže diváka navádět do slepých uliček nebo se prostě inscenační tým spoléhal na to, že divák nebude přemýšlet, a že se nechá překvapit. Musím uznat, že poslední překvapení ohledně dopisů jsem neodhalil dříve, než to autor dovolil, ale to už bylo pozdě. Téměř finální překvapení dávalo možnost rozehrát příběh jinak a snad i lépe, hned na začátku představení, ale to autor neudělal. Je to prostě záhada, tahle Záhada.

Jak jsem již napsal, Tomáš Töpfer byl naprosto nepřesvědčivý a nudný a Otakar Brousek, ml. jakožto "novinář" neměl dost síly na to, aby příběh rozpohyboval. Jejich civilní herectví se tentokrát netrefilo do naturelu postav, a tudíž oba nedokázali předat potřebné emoce divákovi.

Přesto byla děkovačka veliká. Otázkou zůstává, nakolik představení osloví i "běžné diváky" a nikoliv jen seniory, kterých byla na tomto představení většina. Po skončení jsem vyslechl dva rozhovory, kdy si jedna starší dáma stěžovala, že myslela, že tam bude ten "Brousek z Vinohrad" a jiná, že pořád čekala, že tam ta žena, o které se celou dobu mluví, přijde.

Musím pochválit scénu. Obrovské okno, kterým bylo možno se dívat na mraky a moře, bylo naprosto dokonalé, opravdové a natolik věrohodné, že jsem neusnul, ale stále se kochal tou úžasnou přírodou. Prostě nádhera.

Také divadelní program je nadstandardně kvalitní. Nikoliv do obsahu, ten je na stejné úrovni jako jiné programy Fidlovačky. Má potřebné množství obrázků i informací za příjemnou cenu, ale grafické provedení je naprosto nezvyklé a překvapující. Velmi dobrá práce. Také jsou po celé Praze plakáty, tak snad tahle Záhada přivede diváky do pokladny, kde si vyberou nějaké jiné představení divadla, protože všechno ostatní co zde dávají je nejen mnohem lepší než Záhada, protože na Fidlovačce mají nadprůměrný repertoár v Praze. Á, málem bych zapomněl. Ještě jednu věc musím pochválit. Hraje se hodinu a půl bez přestávky!

Záhada není psychologizující detektivka. Milovníci detektivech nechoďte. A ostatní podle uvážení. Já tuto hru rozhodně nedoporučuji.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama