Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Zítra se bude... 07.03.2009 v 19:00

8. března 2009 v 23:49 | klm007 |  Divadlo Kolowrat
Soňa Červená je prostě úžasná. Národní divadlo se jednou zase v dobrém předvedlo. Dělat politickou operu je opravdu riziko. Nevidím tvůrcům do duše, ale řekl bych, že tuto inscenaci dělali jako "veřejnou službu" s několika reprízami a brzkou derniérou. Jaké pak bylo překvapení, když se z toho stal hit.

Celá inscenace je sice pod hlavičkou opery, ale do opery to má daleko. Alespoň k opeře takové, jakou si ji většina diváků představuje. Spíše by se dalo říct, že je to zpívaná činohra.

Sešel se ideální tým tvůrců. Hudebnímu skladateli Aleši Březinovi se podařil skvělý kousek - složil hudbu, která se líbí. To nebývá u současných skladatelů vždy pravidlem. Jiří Nekvasil velmi nápaditě režíroval a Danielu Dvořákovi se skvěle povedla scéna. K tomu živá hudba instrumentálního souboru PurPur s dirigentem Marko Ivanovićem.

Jako libreto byly použity dobové dokumenty z procesu s Miladou Horákovou. Soňa Červená interpretuje (nejen) hlavní hrdinku, ale i osoby z druhé strany soudního procesu. K tomu skvěle přihrává kontratenor Jan Mikušek. Zajímavý je také ženský sbor Canti di Praga a pionýrky z Kühnova dětského sboru v rolích soudců z lidu.

Na inscenaci se dá jít jen tak bez přípravy, ale pak vás to doma donutí začít studovat onen pověstný proces anebo se můžete doma teoreticky připravit a pak si tu hrůzu přímo prožít. Doporučuji všem věkovým kategoriím. Jistě by to mohlo zajímat i dnešní školní mládež, která by se mohla poutavým způsobem něco dovědět z nedávné historie.

Velmi vtipně je uděláno polopropustné zrcadlo, které odděluje jeviště a hlediště. Při určitém nasvícení, diváci nevidí herce, ale samo sebe. Pak již není pochyb o tom, že i my jsme účastníky procesu, jsme přímo v soudní síni.

Toto zrcadlo však na konci při děkovačce působí jako bariéra. Režisér mohl narežírovat alespoň jednu děkovačku před zrcadlem.

Ovšem tento drobný detail na konci rozhodně nekazí dojem. Představení je naprosto úžasné a v Kolowratu je tak vždy vyprodáno. Viděl jsem dvakrát, ale rozhodně ne naposledy!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 miky miky | 8. března 2009 v 23:58 | Reagovat

prosím nehlasnes pro miky tady:

http://bohemia-amon.blog.cz/0903/soutez-o-nej-mazlicka-finale

:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama