Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Maryša 29.03.2009 v 19:00

5. dubna 2009 v 18:48 | klm007 |  Hostující soubory
Po sobotních Tháliích jsem zcela plánovaně vyrazil na Palmovku, kde hostovalo Městské divadlo Zlín s Maryšou, za kterou představitelka titulní role Petra Hřebíčková získala Thálii.

Divadlo bylo narvané až po střechu. Otázkou zůstává, kolik diváků se šlo podívat na oceněnou herečku, kolik diváků šlo na Maryšu jako takovou a kolik bylo příbuzných a známých zlínských herců. Každopádně bylo plno.

Vyprávět příběh nemá cenu, každý jej zná. Scéna byla postavena ve vesnickém stylu i s těmi nejmenšími detaily. Zlíňané však měli část těchto detailů odstranit, neboť na malém jevišti Divadla pod Palmovku mnoho rekvizit působilo rušivě. Ale to už je osud hostujících představení, že není všechno tak jak na domovské scéně.

Petra Hřebíčková jako Maryša byla vynikající a právem si za tuto roli Thálii zaslouží. Její postava byla velmi plastická, velmi propracovaná a velmi věrohodná. Stejně tak i ostatní postavy byly velmi zdařile vykresleny. Maryšini rodiče Dušan Sitek a Helena Čermáková, jakožto Lízal a Lízalka, byli doslova děsiví. Takové rodiče by asi nikdo nechtěl. Tvrdí a neústupní. Ze začátku jsem sice měl problém rozumět Dušanu Sitkovi, ale pak jsem si na jeho hlas a artikulaci zvyknul. Stejně tak i Vávra působil velmi realisticky. Radoslav Šopík pojal roli Vávry velmi niterně, skoro až civilně. O to větší dosah měla jeho tvrdost vůči ženám. A tak jediná "hodná" postava byla stařenka - Eva Matalová - která skutečně působila jako pohlazení po duši. Výhradu mám akorát k Josefu Kollerovi, který hrál Francka. Francek, jako by byl z úplně jiné hry. Působil velmi amatérsky, a pokud by se jeho role škrtla, rozhodně by nikomu nechyběl.

Ze závěrečné scény byly vyškrtnuty některé notoricky známé repliky, což mnoho diváků ve frontě na kabáty velmi hořce neslo.

Kouzlo nechtěného však nastolilo zcela jinou otázku a to je objektivita Thálie. V Divadle pod Palmovkou dávají jinou klasiku, jiné vesnické drama a to Gazdinu robu. Představení si jsou velmi podobná. Skutečně, jako by se obě odehrávaly v jedné době, v jednom kraji a v sousedních dědinách. V obou jsou vidět vynikající herecké výkony, a přesto se Gazdině robě vyhnula Thálie dokonale, nejen že žádnou toto představení nedostalo, ale ani nebylo v nominaci.

Každopádně, ten kdo má možnost jít do Zlína na Maryšu, neměl by váhat. Tato klasika bez hluchého místa, byť druhá polovina přece jen trošku ztrácí dech, by neměla chybět v divadelním deníčku pravého divadelního maniaka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama