Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Prolomit vlny 30.03.2009 v 19:00

5. dubna 2009 v 18:53 | klm007 |  Rokoko
Zcela nepřipraven a nepoučen jsem vyrazil do Rokoka na Prolomit vlny. Obvykle se totiž dopředu zajímám, co mne čeká a psychicky se připravím na komedii či drama. Tentokrát mi nějak nezbyl čas vše dopředu nastudovat. Vím, že existuje film Prolomit vlny a že patří do "klubu náročného diváka", ale tento film jsem také neviděl.

Sál byl vyprodaný. Věková struktura "míchaná" od seniorů až po studenty ve vytahaných svetrech. Po prvních několika minutách, jsem byl zcela pohlcen neuvěřitelným příběhem. První polovina utekla jako voda a druhá taktéž. Ačkoliv se rozhodně nedá říct, že by text byl jednoduchý, přesto se tvůrcům podařilo udělat skvělé divadlo. Ono je totiž stejně jedno o čem to je, důležité je, aby to bylo kvalitní divadlo. A jak se pozná kvalitní divadlo? Divák je stržen dějem, hlediště dýchá spolu s jevištěm. A pokud si pak člověk ještě s sebou domů něco odnese, myšlenku, která jej minimálně ten večer zaměstnává, pak se stal divadelní zázrak. A to se povedlo v Rokoku.

Jelikož se 90% textu točí kolem víry v Boha, rozhodně nebylo snadné interpretovat tento text srozumitelně. Bylo snadné sklouznout do mravokárnosti a tím diváky otrávit. Stejně tak bylo snadné text zparodovat a tím jej zcela degradovat. Naštěstí je příběh snován tak jednoduše, že příběh osloví i diváka ateistu. Děj se totiž odehrává na severu Evropy ve velmi bigotní vesnici a cokoliv co vybočuje, natož co vybočuje od Boha, je trestáno exkomunikací. Ale ať již se děj odehrává kdekoliv, je to příběh o lásce. Ne o lásce veselé, hravé a plytké, ale o lásce opravdové, tragické…

Přesto o přestávce tak deset lidí odešlo. Jednalo se jen a pouze o seniory. A buď jim vadily sexuální scény a vulgární slova anebo interpretace náboženství. K tomu chci dodat, že jak vulgární slova (zase tolik jich nebylo) i sexuální scény (zcela divadelní) byly opodstatněné a rozhodně se s nimi neplýtvalo. Také názor na jednání postav vůči Bohu bylo sice mnohdy kontroverzní, ale díky tomu měl příběh tak silné sdělení.

V podstatě celé představení stojí na výkonu Bess, kterou hraje v alteraci Lucie Pernetová a Klára Sedláčková-Oltová. Já jsem viděl Sedláčkovou-Oltovou. Její role je velice náročná, protože buď se modlí či hovoří s Bohem, nebo pláče nebo se směje. Nic jiného nevidíme. Přesto již po pár minutách, se hlavní hrdinka stane miláčkem publika a všichni s ní jdou. Naprosto přesvědčivá, naprosto dokonalá Sedláčková-Oltová dokázala velmi citlivě a věrohodně vykreslit přesnou míru "bláznovství" její postavy. To je velmi důležité, protože pokud by ubrala, byla by nevěrohodná. Pokud by přidala, byla by k smíchu.

Partnera Bess hraje Hynek Čermák, velká to hvězda divadla. Čermákovi sednou postavy silných chlapů, kvůli kterému jsou ženy ochotny všechno obětovat. Jeho vykreslení postavy bylo naprosto pravdivé a divák jasně chápal Bess, že jen a jen ho miluje.

Dana Batulková jako švagrová Dodo byla také silnou postavou děje, byť moc prostoru neměla. Ostatní postavy byly jen velmi epizodní s téměř minimem vět. Psát o nich nemá cenu. Přece však jen musím zmínit Vladimíra Čecha jakožto Williama. Senior a hlavní "kápo" vesnice byl vykreslen tak primitivně, že se o tom musím zmínit. Herecké klišé jako z učebnice. Vladimír Čech snad za to ani nemůže, protože svou postavu zahrál přesvědčivě. Zřejmě je chyba v představách režiséra či autora. To že je někdo stařešina vesnice neznamená, že musí mít hůl a musí kulhat a musí se zcela prvoplánovitě mračit.

Představení rozhodně doporučuji všem těm, kdo mají rádi čisté divadlo. Tím, že se jedná o divadelní adaptaci filmu, tak i na jevišti si hra zachovává rychlý filmový střih a rytmus. Také tím, že se jedná o ne zcela typický divadelní kus s intelektuální silou textu, se stává tato hra výzvou pro všechny diváky, kteří nechtějí vidět jen salónní komedie. Vynikající, volám: "Bravo!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama