Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Labyrint světa a ráj srdce 27.04.2009 v 19:30

16. května 2009 v 22:48 | klm.007 |  Divadlo v Celetné
Když se řekne Komenský, každý ví, o koho jde. Každý dokáže o tomhle člověku něco říct. Každý ví, že jeho díla jsou v povinné četbě. Četl však někdo Komenského? Většina asi ne. Proto, alespoň pro mne, bylo toto představení poměrně záhadou. Jistě obsah díla si pamatuji od maturity a v době internetu není problém si obsah díla nalézt. Logicky tak vyvstává otázka, zda toto dílo jde dramatizovat. A dramatizovat tak, aby to bylo skutečné divadlo a ne deklamace filozofických myšlenek.

V Celetné to vzali za správný konec. Jednoduchými prostředky dokázali vytvořit kompaktní divadelní představení, které obsahuje ty úžasné Komenského myšlenky a přitom dokonale baví.

Archaická mluva a pomalé tempo herecké mluvy, někdy až stylizované pohyby moderně vypadajících herců dělá z tohoto díla čistě současnou hru. Zdá se to být paradoxní, ale díky pomalé herecké mluvě, dokáže divák nejen dobře rozumět, ale stačí i chápat myšlenky, takže není pod tlakem vše stihnout vnímat.

Výprava Milana Caise je velmi povedená. Opět jednoduchými prostředky je dosaženo maximálního efektu. Velmi povedenou rekvizitou je kruh, se kterým na jevišti dokáží herci téměř nemožné.

Hra je velmi dobře obsazena herci, kteří jakoby vystoupili přímo z Labyrintu. Všichni mají velkou zásluhu na tom, že je toto představení tak úspěšné.

Poutník Josef Kaluža
Všudybud Adrian Jastraban
Člověk Michal Kern
Člověk, Moudrost Pavla Beretová
Člověk, Šalamoun Rosťa Novák
Člověk, Kristus Marek Pospíchal

A úspěšné je. Bylo vyprodáno. Sice většina hlediště byla obsazena studenty v rámci Klubu mladého diváka, což ne vždy znamená divácký úspěch, ale co jsem tak poslouchal disputace studentů o přestávce či po skončení, byli nadšeni. Vidět, respektive slyšet to bylo i při děkovačce.

Rozhodně toto představení doporučuji. Nejen studentům, kteří takto "zadarmo" získají skalp povinné literatury k maturitě, ale běžný divák bude mile překvapen, že ikona Komenský je nejen stravitelný ve 21. Století, ale také je i naprosto současný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama