Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách 22.04.2009 v 19:00

16. května 2009 v 22:46 | klm.007 |  Divadlo v Dlouhé
Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, zní tak děsivě, že bylo jasné, že to bude nezapomenutelný zážitek. A byl. A jak to tedy je? V první řadě je třeba říct, že to byl geniální nápad, takto koncentrovat celé dílo nejslavnějšího dramatika. Pokud se nad tím člověk zamyslí, tak zjistí, že Shakespeare napsal neskutečné množství 37 divadelních her. Přesto však člověk dokáže vyjmenovat názvy jen několik z nich. Autoři tento koncentrát dokázali velmi slušně zabalit do jakési teleshoppingové prezentace. Je v takovém "vychytralém" balení jsou diváci ochotni přijmout všech 37 her v oněch 120 minutách. Pokud bychom použili kalkulačku, tak snadno zjistíme, že 120 děleno 37 se rovná 3,24 minuty na jednu hru a to nepočítám dalších 154 sonetů, o kterých je ve hře také zmínka. Ovšem pozor! Ne každé hře je věnován stejný prostor!

Na scéně se nacházejí různě velké kufry s nápisy jednotlivých divadelních her, které obsahují potřebné rekvizity. Do toho přicházejí jediní tři účinkující herci v oblecích, černých brýlích s kufříky v rukou, vypadající jako podomní prodejci křížení s agenty FBI. Jan Vondráček, Miroslav Táborský a Martin Matejka jsou hvězdami tohoto představení. Všichni společně pracují pro úspěšné představení, nelze vyzdvihnout jednu postavu nad druhou. Všichni herci makají na sto procent, protože akce střídá akci, převlek další převlek. Komunikace s divákem také není jen tak, takže opravdu klobouk dolů pánové. Pokud to z textu ještě nevyplynulo, jedná se o komedii. Člověk se směje, směje a směje, snad opravdu těch celých 120 minut. Je jasné, že největší prostor dostávají hry nejznámější. Romeo a Julie, Othelo, Hamlet a jiné podobné hry. Některé hry jsou koncentrovány do jedné, jako jsou například komedie, královské historické hry či romance. Vlastně celé představení je sled scének, které jsou více či méně povedené. Zdá se, že nejúspěšnější je Othelo, neboť obsah díla převyprávěný, respektive rapovaný vyvolává salvy smíchu. Na druhé straně, nejslabším článkem jsou zde komedie, neboť jejich prezentace nebyla vůbec směšná a herci se svému výkonu smáli sami. Ovšem takové romance podané jako Teletubbies jsou velmi působivé a každý divák (pokud nějakou tu romanci nečetl) rozhodně bude vědět, co ho při čtení čeká. Královské hry o všech těch králích jsou podány jako hokejový zápas a tak dále a tak dále. Scénka stíhá scénku a hraje se bez přestávky. Fyzický výkon herců je skutečně obdivuhodný. Stejně tak stojí za pochvalu i jejich schopnost tisíce převleků a stylizací do jednotlivých postav.

Jelikož se jedná z velké části o humor akční s pointou jako překvapení, zřejmě se toto představení budu nejvíc líbit při prvním shlédnutí. Obávám se, že podruhé už bych se tak nebavil. Trochu kontraproduktivní se mi zdá určitý výsměch na začátku představení, kdy si herci dělají legraci z humoru ala kopání do zadku a přitom v mnoha případech k němu sami sklouzávají. Přesto považuji toto představení za kvalitní. Ono totiž i přes veškeré zjednodušení, nadsázku a parodii, lze skutečně z představení získat jakési povědomí o hrách slavného spisovatele. Pro svůj velmi srozumitelný humor předpokládám vyprodané hlediště na několik sezón dopředu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama