Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Poslední doutník 5.6.2009 v 19:30

6. června 2009 v 0:33 | klm.007 |  Divadlo Na Fidlovačce
Sezóna se pomalu chýlí ke konci a tak ještě rychle něco stihnout. V Divadle na Fidlovačce hrají již několik let "Poslední doutník". Pořád mi to nějak unikalo a tak byl nejvyšší čas jít se podívat. Autorem hry je Bengt Ahlforst, jehož známější díla jsou "Divadelní komedie"a "Popel a pálenka". "Poslední doutník" je v podstatě hrou komorní, neboť zde účinkují pouze čtyři herci. Ředitel gymnázia v důchodu Tomáš Töpfer, jeho žena Eliška Balzerová, pastor Zdeněk Maryška a jeho dcera Monika Kobrová. Monika Kobrová však moc příležitostí neměla. Hlavním hybatelem děje byl manželský trojúhelník.

Velmi se mi líbila scéna Milana Davida, která působila velmi příjemným domáckým prostředím i se svým poněkud obstarožním nábytkem, jak už to tak v rodinách důchodců bývá. Ovšem na divadle jde hlavně o hru samotnou. Zde se autor pouští do komedie, která však v mnoha případech komedií není. Mám proto výhradu k této hře, která se zcela nedrží žánru. To, že hra nebyla zcela jednoznačně diváky "zpracovaná" bylo vidět na samém závěru. Po každém obraze, padla opona, po každém obraze byl potlesk. A tak když padla poslední opona, diváci začali tleskat. Opona se tedy zvedla a na scénu na děkovačku přišla Monika Kobrová, diváci přestali tleskat v domnění, že se ještě pokračuje. Herečka je musela povzbudit, že se jedná skutečně o děkovačku. I já bych se nechal napálit, protože ten konec je takový nejednoznačný - takový příběh s ne zcela zřetelnou pointou, ale já jsem počítal jednotlivá dějství, takže konec jsem poznal. Postavy jsou velmi schematické, jejich jednání je předvídatelné a herci hrají na jistotu. Průměrná hra s průměrnými hereckými výkony.

Předchozí věta však není negativistická. Jak autor, tak herci prostě jen odvedli standardní výkon. Diváci ve frontě na šatnu představení hodnotili pozitivně. Pro mne to však bylo jen plácnutí do vody. Nic proti ničemu o ničem. Tohle představení je určeno divákovi, který do divadla moc často nechodí, nemá tedy s čím srovnávat anebo jde na své velké oblíbené hvězdy Töpfera a Balzerovou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama