Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Zpovědi beze slov 31.5.2009 v 19:00

1. června 2009 v 18:49 | klm.007 |  Stavovské divadlo
Absolventské představení Sylvy Nečasové, Hany Turečkové a Jana Duška (hudba). Celkem bylo k vidění pět samostatných choreografií (3xNečasová, 2xTurečková). Všichni studují na HAMU - Katedra skladby a Katedra tance a interpertů.

Bohužel hned první chorea - "Ciacona" (Nečasová) nebyla nic moc. Tanečníci byli nesynchronní, pohyby nesrozumitelné a vztahy mezi jednotlivými postavami byly naprosto nejasné. Tančili: Marta Drastíková, Zuzana Šimáková, Kamila Madejová, Radovan Hrbek, Tomáš Červinka a Jonáš Dolník.

Ve druhé choreografii "Dua aneb Záměny a na pokračování" již Sylva Nečasová dovedla zřetelně vysvětlit motivace chování jednotlivých postav, tanečníci zvlášť v partneřině byli velmi přirození. Snad jen na můj vkus zde bylo zbytečně hodně běhání. Také se zcela nepovedl přenos živé hudby (fujary) přes mikrofon, kdy se občas z reproduktorů ozývaly nepříjemné zvuky. Tančili: Tereza Kučerová, Kristýna Němečková, Karel Audy a Filip Janda.

"Zpovědi beze slov" Hany Turečkové měly zřejmě největší divácký úspěch. Vše bylo jasné, stručné, tanečně srozumitelné a interpreti byli vynikající. Rozhodně zde musím vyzdvihnout Kláru Jelínkovou a Tomáše Červinku, kteří nejen v sólech, ale i v partneřině byli doslova božští. I další dva tanečníci Tomáš Rychetský a Michaela Wenzelová, přispěli k úspěchu tohoto kusu.

Sylva Nečasová dále představila "Persony", zde hudbu složil Jan Dušek a rozhodně se oběma tvůrcům podařilo skloubit pohyb a hudbu. Docela by mne zajímalo, zda byla dříve hudba či pohyb, či vlastně jakým způsobem zde probíhala spolupráce mezi nimi. Přesné kroky do přesné hudby a naopak. Svěží dílko s dobrou dramaturgickou skladbou. Rozhodně bych uvítal další spolupráci mezi Nečasovou a Duškem. Skvěle tančili: Zuzana Šimáková, Kristýna Němečková, Jonáš Dolník, Mário Bakuš a Karel Audy.

A na závěr "White is colour of sorrow" Hany Turečkové s lepicí páskou a pytlíky s vodou jako rekvizitami. Tato choreografie byla poněkud odlišná od ostatních, ocitli jsme se někde mimo čas i prostor, působilo to na mne všechno tak trochu jako ve fantaskním snu. Tančili: Alexandre Katsapov, Ivana Mikešová, Klára Kutilová, Tereza Kučerová, Edita Raušerová a Jiří Waňka.

Ač některé kusy se líbily více, jiné méně, obě dámy mají dobrý potenciál dále tvořit. Obě umějí vyprávět příběhy a to se cení. Zajímavé by jistě bylo, jak by dnešní představení obstálo před běžným publikem. Přesto já považuji dnešní večer za docela příjemně prožitý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama