Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Detektor lži 18.8.2009 v 19:30

13. září 2009 v 22:42 | klm.007 |  Divadlo v Celetné
Hra pro tři herce, to je Detektor lži. Příběh je jednoduchý. Manžel někam zašantročil peníze a tak si manželka pozve hypnotizéra, aby si pomocí hypnózy manžel vzpomenul, kam peníze dal. Je jasné, že během hypnózy na povrch vyplavou další skutečnosti, které měly být navždy skryty. Hra se odehrává v současném Rusku a autorem této hry je Vasilij Sigarev.

Scéna je jednoduchá. Byt v panelovém domě s patřičným vybavením. Krom kostýmů i vlastní scéna a rekvizity vykreslují byt, tak jak si asi našinec představuje byt dělníka kdesi na sídlišti v Rusku. Charaktery postav jsou dány zcela jednoznačně. Manžel je opilec, který na vše rezignoval, ale vlastně je spokojený. Manželka je dominantní, manžel v jejích očích je jen opilec, co nikdy nic nedokázal a ani nedokáže. Hypnotizér je sice vzdělaný člověk, ale proti jednoduchosti, možná až primitivnosti svých klientů nic nezmůže.

Hrají:
Boris - Adrian Jastraban
Naďa - Eva Elsnerová
Hypnotizér - Michal Kern

Hra je vlastně docela svižnou komedií, byť s předvídatelným dějem a příliš schematickými postavami. Herci se drželi zavedených postupů, vlastně nic nepřekvapilo. Kdo chodí do divadla občas, tomu to vadit nebude. Zkušený divák však odhalí jistou plytkost. Neříkám, že jsem se nebavil, ale dokonalá hra to není. Herci a vlastně i režisér (Jakub Špalek) jsou zde hodně svázáni textem. Autor mohl víc na textu zapracovat, protože potenciál ve hře je. Takhle jsme vlastně viděli opilce a hlupáka v teplácích, hubatou a sprostou manželku a submisivního intelektuála. Také jsem měl pocit, že konec byl tak nějak rychle, zápletka byla rozmotána několika větami a opona šla dolů. Co hodnotím velmi pozitivně je realistické vykreslení dnešního Ruska. Několikrát mne během hry napadla ta nekonečná marnost a téměř až zbytečnost této sociální skupiny.

Náročnému divákovi nechávám na zvážení, zda se podívat na tuto hru. Sigarevovo Černé mléko je rozhodně mnohem lepší. Standardnímu divákovi se bude představení líbit bez výhrad. Nakonec se ale stejně budete smát všichni a ještě v duchu blahořečit svou životní úroveň.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama