Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Rozmarné léto 23.7.2009 v 19:30

13. září 2009 v 22:41 | klm.007 |  Divadlo v Celetné
Uprostřed léta v poněkud divadelním absťáku jsem se vydal do Divadla v Celetné. Jejich letní produkce mi přijde jako normální, na rozdíl od ostatních až moc komerčně vypadajících představení. Bylo léto, bylo horko a tak poněkud znaven počasím jsem vlastně nic od Rozmarného léta nečekal. Vlastně jsem měl tak trochu strach, protože to filmové zpracování mi nikdy jako příběh nepřišlo, spíš jsem to vždy vnímal jako takové deklamování známými herci archaickou češtinou.

Scéna byla velmi příjemná, došlo i na pořádný bazén, neboť bez vody by to asi nebylo ono. Režie si docela dobře poradila s inscenačními problémy, jako bylo například plavání přes vodu, kdy se natáhl skrz bazén provázek a po něm se táhla lodička. Jednoduché, účinné. Hudba byla živá - klavír a k tomu hromada písniček. Vtipná slova, vlezlé melodie, takže moc nechybělo a z běžného činoherního představení se mohl stát muzikál. Herci postavy pojali zcela jinak, než je televizní divák zvyklý. Postavy skutečně ožily, byly plné života a jen a pouze archaická čeština připomínala, že jsme v divadle a nikoliv v reálném životě.

Miroslav Hanuš v pruhovaném tričku, s cigárem mezi zuby a s lehce nabroušenou náladou působil velmi plasticky a uvěřitelně. Byl to takový opravdový venkovský živnostník - majitel plovárny Antonín Důra. Jeho ženu Kateřinu hrála Eva Elsnerová, vděčná postava korpulentní dámy s patřičně prořízlou pusou, jež s Miroslavem Hanušem vytvářela dokonalou dvojici.
Ostatní postavy zdatně sekundovaly a rozhodně lze konstatovat, že v této hře nebylo malých rolí. Major Hugo - Tomáš Stolařík, Kanovník Roch - Rostislav Čtvrtlík, Anna - Eliška Boušková. Za samostatnou zmínku stojí jistě akrobatické kousky Arnoštka - Miloslav Tichý, který s patřičnou naivitou a amatérismem dokonale předváděl produkci rádoby umělců, jež je kolem nás plno.

Pokud to tedy shrnu. Příjemné představení, ve kterém herci bravurně zvládli nejen archaickou češtinu, ale i atmosféru dávných časů, za vydatné pomoci hudby a písniček, korunovanou artistickou produkcí.

Výčet pochval by nebyl kompletní, pokud bych nezmínil i skvěle marketingově zvládnutou přestávku, kdy se herci proměnili v hospodské a divákům nabízeli jídlo a pití, takže iluze letního pobytu u vody byla dokonalá. A pokud vezmeme v úvahu také to, že téměř všichni diváci si něco koupili, byl zcela jistě plán tržeb splněn na 100%. Málem bych zapomenul také na vtipný program, který byl nalepen na lázeňských oplatcích - byli jsme přeci v lázních. Chyběli už jen komáři…

Pod touto zdařilou inscenací je podepsán Jakub Špalek. Divákům lze Rozmarné léto jen doporučit, ale mám pocit, že příští sezónu již tato hra nebude na programu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama