Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Rusalka 2.9.2009 v 19:00

13. září 2009 v 22:52 | klm.007 |  Národní divadlo
Podruhé na Rusalce a s jiným obsazením. A zatímco kritici v médiích byli docela ostří, mně se Rusalka docela líbila. Je fakt, že jak řekl kdosi v divadle: "Rusalka je natolik vynikající dílo samo o sobě, že jakákoliv inscenace se dá přežít." Přesto jsem byl natěšen na jiné obsazení a na Dagmar Peckovou, zda je skutečně tak hrozná jak se psalo.

Orchestr hrál s podivem velmi příjemně, dirigoval Jakub Hrůša. Maria Haan, zkušená a ověřená zpěvačka z jiných Rusalek zpívala příjemně, její Rusalka byla přesvědčivá jak po pěvecké, tak i po herecké stránce. Velmi milé byly i tři žínky Yukiko Šrejmová Kinjo, Lucie Hájková a Michaela Kapustová. Poněkud vtipné však bylo, když První žínka uklouzla a zahučela do bazénu. Naštěstí v té době sbor zrovna tančil "ruce, nohy nahoru", takže si toho zřejmě moc diváků nevšimlo. A když už jsem u těch nehod, tak na hostině jednomu číšníkovi (pochopitelně zrovna tomu prvnímu uprostřed jeviště) upadl kovový tác…

Jako bombu si dovoluji nazvat vystoupení Štefana Kocána v roli Vodníka. Jeho neskutečný hlas se překrásně linul Národním divadlem. Byla to skutečná krása a rozhodně doporučuji všem zajít se na pana Kocána podívat, než zmizí kdesi v cizině.

Bohužel recenze nelhaly. Dagmar Pecková dvojroli Cizí kněžny/Ježibaby naprosto nezvládá. Mnohdy se jí nepodařilo přezpívat orchestr, takže to mnohdy vypadalo, že zapomenula text a jen tak otevírá pusu na prázdno. Její hlas byl velmi slabý a v porovnání s ostatními vypadala jako amatérka z oblastního divadla. A ač hrála obě postavy přesvědčivě a věrohodně, Rusalka není činohra ani pantomima… Zdá se, že další osud této zpěvačky vede ke komorním koncertům, kde jistě její Mahler zaujme.

Peter Berger jako Princ zpíval příjemně, ale moc charismatický nebyl. Až si člověk říkal, co na něm ta Rusalka vidí.

Konzervativnímu divákovi bude připadat Rusalka zřejmě poněkud chladná a málo pohádková. Přesto si myslím, že neprohloupí ten, kdo se na Rusalku vypraví. Moderní pojetí s projekcí a vodou, nejde proti smyslu libreta a hudby. Tanec je přiměřený reji v jezeře i na zámku. Všechny části představení jsou vyvážené a myslím, že se inscenace Jiřímu Heřmanovi povedla.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama