Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

1984 15.10.2009 v 19:00

25. října 2009 v 1:38 | klm.007 |  Hostující soubory
Kolik má Praha vlastně divadelních souborů? Jistě hodně, přesto mi to nestačí a tak jsem vyrazil na Divadlo Petra Bezruče z Ostravy do Divadla v Celetné, kde byli se hrou 1984 od Georga Orwella. Předem musím říct, že je to má oblíbená kniha a tak jsem byl zvědav, jak se s ní Bezruči poperou. Nepochyboval jsem, že to jistě bude zajímavé.

Poměrně složitě vykreslené reálie v knize se podařily inscenátorům zpracovat do přijatelné a srozumitelné podoby. Mám na mysli zejména místo zaměstnání hlavního hrdiny. Jednoduchými prostředky a filmovými dotáčkami bylo prostředí i atmosféra dobře nastolena. Jednotlivé postavy byly velmi věrohodné, velmi unavené a velmi zdevastované systémem, kde žily.

Jan Vlas se pohyboval lehce a přirozeně v hlavní roli Winstona Smitha. Role mu skutečně velmi dobře seděla. Stejně tak byla skvělá i Kateřina Krejčí v roli O´Briena. Byl to skvělý režijní tah, obsadit do této veskrze negativní mužské postavy ženu. Díky tomu byla postava O´Briena tak nesnesitelně slizká a děsivá.

O přestávce a vlastně i po představení ve frontě na šatnu se hodně řešila postava Tomáše Dastlíka, který vystupoval ze hry a komentoval budoucí okamžiky, které se na scéně měly odehrát. Komentoval to však zvláštním způsobem, kdy se různě kroutil a stylizovaným slizkým hlasem hovořil k divákům. Nepochopil jsem, proč se tak dělo. Neměl jsem pocit, že by to hru nějakým způsobem obohacovalo či jen obyčejně posouvalo dopředu.

Osobně bych hodně škrtal v první části. Zbytečné podrobné vykreslování stavu roku 1984 zpomalovalo děj a chvílemi místo hry byla v sále nuda. Zdá se, že na toto představení stejně bude chodit jen poučený divák, který knihu zná, a tudíž nemusí mít tolik popisných detailů. Na druhou stranu si nejsem jist, zda ten, kdo knihu nečetl, potřebuje tolik podrobností. Naštěstí po přestávce se již hra dostane do správného tempa a tak diváci na konci zapomněli, na nedostatky v první části. Úspěch byl velký.

Režie Jan Mikulášek.

Představení doporučuji pouze zkušeným divadelníkům a ještě lépe těm, co 1984 četli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama