Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Čert a Káča 3.10.2009 v 11:00

25. října 2009 v 1:31 | klm.007 |  Národní divadlo
Opět po několika letech na této sympatické opeře. Hrálo se dopoledne, takže divadlo bylo plné dětí, k tomu výprava i kostýmy od Adolfa Borna, takže pohádková iluze dokonalá. Přece jsem však byl trochu zklamán. Kdo již tuto operu viděl, ví, že během předehry je speciální opona, na které jsou různé domečky s komíny, a z těch se tentokrát nekouřilo, ačkoliv si moc dobře pamatuji, že se před lety kouřilo jako z fabriky. Ale to byl vlastně jediný problém, který při představení nastal. Děti byly nadšené a dospělí určitě také. Moc jsem si užíval Bornovu výpravu i kostýmy. Člověk je přece jen odchovaný na Machovi a Šebestové.

Ačkoliv se hrálo takhle brzy, tak celý ansámbl byl skvělý. Orchestr hrál docela přijatelně a zpěváci se také docela činili. Kateřina Jalovcová byla jako Káča skvělá a nejen že nádherně zpívala, ale dokázala být i velmi přesvědčivá herecky. Každý její výstup byl uvozován smíchem a smíchem i končil. Její rozpustilé oči zářily do hlediště jako dva uhlíky. Tomáš Černý to je jednoznačně přesvědčivý Ovčák Jirka. Tato postava je pro něj typově velmi vhodná, a když se k tomu přidá velice příjemný hlas, opět není co vytknout. A to by v tom byl čert, kdyby čerta Marbuela nehrál a nezpíval Luděk Vele. Skvěle dopadlo i celé představení, byť paní kněžně uklouzly na schodišti nohy, takže poněkud vyjekla, ale poddaní ji před pádem udrželi. Jitka Svobodová se pak v kostýmu kněžny tak smála, až se jí pták v paruce komíhal ze strany na stranu.

Vlastně si ještě uvědomuji, že i v pekle se nekouřilo, tam kde mělo, takže například Luciferův trůn, který je vlastně kotlem, přišel o gag, protože čert na studeném kotli není nic moc, natož aby to bylo vtipné. Naštěstí Bohuslav Maršík svou personou Lucifera zachránil.

Toto pohádkové přestavení doporučuji všem. Nejen dětem, ale i dospělým. Krom skvělé hudby a srozumitelného libreta, Bornova výprava operu velmi polidšťuje a dělá ji srozumitelnou i pro ty, kteří by si o operu neopřeli ani kolo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama