Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Důkaz 23.11.2011 v 19:00

1. ledna 2012 v 23:55 | klm.007 |  Rokoko
Důkaz je sympatická hra, která vypráví zajímavý příběh o matematice. Ne, to není tak úplně pravda. Matematiky je sice všude kolem dost a dost, ale je to jen kulisa. Přesto, člověk, proto kterého byla matematika ve škole nutným zlem, se rád nechává fascinovat lidmi, kteří ji rozumějí. Jako by byli něco víc.

Máme zde profesora matematiky Roberta v podání Oldřicha Víznera, který se zde sympaticky zjevuje, promlouvá svá moudra a vytváří podstatnou atmosféru konce života. A pak jsou zde jeho dvě dcery. Každá je jiná a každá se svým způsobem věnovala svému otci. Zásadní myšlenka díla je rozhodnutí, určení, kdo udělal víc - dcera, která nechala školy a plně se věnovala nemocnému otci nebo dcera, která od rána do noci pracovala, aby uživila otce i sestru opatrovatelku? Tato skvělá jednoduchá zápletka měla sílu oslovit diváky.

Do toho všeho vniká mladý ctižádostivý element Hal v podání Martina Písaříka. Herec, který je v roli také kromě vědce i hudebních, dostal příležitost k živé produkci. Písařík přímo na scéně hraje na bubny, které velice dobře dokreslují inscenaci, ať již v atmosféře nebo předěly mezi jednotlivými obrazy.

Obě výše zmíněné sestry Veronika Kubařová - Catherine, ta co nechala školy a starala se o otce a Stanislava Jachnická - Claire, ta co celou rodinu živila.

Z reakcí diváků, kteří viděli film, bylo vidět a slyšet ve frontě na šatnu jisté zklamání. Já jsem film neviděl a naopak mne hra velmi oslovila s tím silným sociálním podtextem - jak se vyrovnat s nemohoucností rodičů.

Hru Davida Aubuma v režii Ondřeje Zajíce nelze označit za něco výjimečného. Je to standardní průměrná inscenace, ale rozhodně to nemíním jako negativní hodnocení. Hra má své kouzlo a jistě si najde své diváky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama