Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Jakobín 25.10.2011 v 19:00

1. ledna 2012 v 22:00 | klm.007 |  Národní divadlo
Židle. Tak se hovořilo o této opeře Antonína Dvořáka. Podle scény Pavla Svobody to skutečně vypadalo, že hlavní dominantou budou židle. Jak se později ukázalo, byl to vynikající nápad. Otevřená scéna, na kterou ještě před začátkem představení přicházejí účinkující jako žáci malé venkovské školy, navozuje opravdu domáckou atmosféru. Když se pak vlastní opera rozehraje a do tónů překrásné hudby režisér Jiří Heřman rozehraje skutečně milý sympatický příběh pro celou rodinu, je vyhráno. Tak to se Jiřímu Heřmanovi skutečně povedlo. Jednak komickou operu inscenoval jako komickou. Velmi dobře jsem se bavil a budiž mu za to dík. A jednak z této opery udělal inscenaci vhodnou opravdu pro všechny. Jednak pro děti a také pro začátečníky, kteří se opery bojí, jako něčeho neživotného, čemu není rozumět. Za operní odborníky hovořit nemohu, ale byl by hřích, kdyby tuto inscenaci jakkoliv zatracovali.

Byl to opravdu skvělý nápad, celou inscenaci umístit do školy. Dospělí si hrají jako děti a opravdové děti tomu dodávají autenticitu. Hudba pod vedením Tomáše Netopila zněla překrásně. Největší úspěch měl Roman Janál jako Bohuš z Harasova, na druhou stranu Vladimír Doležal v roli Bendy byl v neohlášené indispozici. Maria Kobielska jako Julie dodala představení sentimentální vlasteneckou náladu. A pár Aleš Briscein (Jiří) a Jana Šrejma Kačírková (Terinka) dodal zase rozpustilou bezstarostnou mladost. Je jasné, že záporné role měly taktéž velký úspěch - Filip Františka Zahradníčka a Adolf z Harasova Jiří Hájek.

A aby byl vlastenecký a národnostní prvek dotažen do konce, nesměly chybět klasické venkovské kostýmy z dílny Alexandry Gruskové.

A ještě jedna, podstatná poznámka, zpěvákům bylo rozumět každé slovo. A to rozhodně u jiných inscenací nebývá pravidlem.

Milovníci opery, jděte se podívat a vezměte s sebou děti nebo vnoučata. A vy, kdo chcete alespoň jednou vidět operu a přitom se bojíte, tak zde zcela jistě nepochybíte!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama