Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Leoš aneb Tvá nejvěrnější 10.12.2011 ve 20:00

2. ledna 2012 v 0:22 | klm.007 |  Hostující soubory
Nejprve šly o tomto představení zvěsti a docela zajímavé reakce. Když pak Divadlo Husa na provázku přijela hostovat do Archy, bylo jasné, že to musím vidět.

Stejně jako mnoho diváků jsem měl představu, že tento muzikál o kterém se všude takto hovořilo bude něco na styl Balady pro banditu. Milan Uhde to napsal a Miloš Štědroň složil hudbu. Ovšem o nějakém muzikálu nemůže být ani řeč. Hudba je spíše v úrovni scénické hudby, než aby zde zazněly nějaké skutečné písně, o potenciálním hitu nemluvě. Však také po představení jsem ve frontě na kabáty zaslechl několik stesků, že šli na muzikál a on to žádný nebyl.

Režisér Vladimír Morávek nezůstal své pověsti nic dlužen a celou inscenaci pojal velmi velkoryse. Jsou zde velké davové scény i komorní dramata. Prolínají se zde reálie, fikce i sny za neustálého dění na scéně. Ladislav Vlna si se scénou vyhrál. Na scéně jsou od obrovských rekvizit typu koně až po drobnosti, kterých si člověk sotva všimne.

Hraje se všude, nejen na jevišti, ale i mezi diváky. Celé představení je tak nekonečným tokem událostí. Herci, a že jich zde je, se střídají ve velkých i malých rolích, prostě je to takové klasické provázkovské představení. Rozhodně je však třeba vyzdvihnout Martina Havelku v roli mistra, tedy Leoše Janáčka. Jeho výkon je skutečně úchvatný a to nejen po formální stránce, kdy je maskován jako Janáček, má moravský přízvuk jako Janáček, ale hlavně celou postavu naplňuje silou Janáčkova života. Právě Havelkův přínos, spolu s přínosem Uhdeho a Morávka tak ikonu Janáčka ukazuje jako člověka z masa a kostí.

Po skončení představení jsem měl takové rozporuplné nálady, ale do druhého dne se mi to rozleželo v hlavě a musím říct, že toto představení je skutečnou perlou na současné divadelní scéně a rozhodně jej doporučuji. Když pro nic jiného, tak si konečně uděláte, stejně jako já, pořádek v těch Janáčkových ženách…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama