Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

My Fair Lady 25.11.2011 v 19:30

2. ledna 2012 v 0:00 | klm.007 |  Divadlo Na Fidlovačce
Je to zvláštní, ale tento velmi klasický muzikál se inscenuje v podstatě stále stejně, dle filmového vzoru. A ač i tato inscenace se v mnohém drží filmové předlohy, jsou zde zásadní změny, které osvěžují zažitý filmový stereotyp.

Divadlo na Fidlovačce je muzikálovou velmocí mezi pražskými divadly. Ač bez orchestru, dokážou i v relativně komorním prostředí vyprodukovat muzikál, který má úspěch. Otázkou však zůstává, zda i této klasice klasiky svědčí komorní provedení. Musím se přiznat, že mně právě zde chyběl živý orchestr i jistá muzikálová velkolepost. A taky zcela u mne propadl Tomáš Töpfer jako Higgins. Jistě je zajímavé, že Töpfer zpívá jinak než Rex Harrison, což většina českých Higginsů nedělá, bohužel však nedokáže to podstatné - přesvědčit diváka, proč by mu měla dát mladá krásná Eliza přednost před Freddym…

Pro mne naprosto neznámá Barbora Mošnová se ukázala v tom nejlepším světle. Je přesně akorát ve věku, kdy herečce Eliza sluší. A co víc, Mošnová je vynikající v obou polohách - uřvaná a vulgární a distingovaná a překrásná. Ovšem skutečná bomba bylo to, že je naprosto typově podobná Tereze Bebarové, se kterou alternuje.

Otakar Brousek ml. odvedl standard. Plukovník Pickering vypadal a jednal jako každý jiný Pickering. Ač tedy Brousek nepřinesl nic nového, jeho hraní na jistotu dávalo inscenaci pevný řád a oporu všem spoluhráčům.

Dalším mým překvapením byla alternace Václava Svodoby v roli popeláře Doolittla - byl jím Miroslav Hanuš. Můj oblíbený herec z Divadla v Dlouhé. I zde Hanuš ukázal, kterak je univerzálním hercem. Zatímco Mošnová - Bebarová jsou typy téměř shodné, o Hanušovi - Svobodovi to říct nelze. Hanuš svou typickou dikcí cedí repliky skrze zuby a oči mu šibalsky planou. Když se octne v hudebním čísle, zcela suverénně zpívá a tančí. Byla to skvělá volba, obsadit tohoto herce.

Libuše Švormová zahrála madamme Higginsovou jak jinak než skvěle. Herečka s vrozenou grácií a kultivovaným hlasem rozhodně nemá problém se ztvárněním dámy z velmi vysokých kruhů.

A tak jako Libuše Švormová je doma ve šlechtických sférách, tak Ludmila Molínová je doma mezi proletariátem. Paní Pearsová je role přesně pro ni. I ona v mnohém pomohla úspěšnému přijetí u diváků.

A nyní Freddy Eynsford-Hill. Marek Holý byl tak vynikající, že prostě Higginse přehrál. Prostě, ať se na to dívám z jakékoliv strany. V této inscenaci, kterou režíroval Juraj Deák, není šťastný konec, protože si Eliza nevzala Freddyho…

Specialitou, která rozhodně nebývá k vidění, je výstup Zoltána Karpathyho. To co vypráví ve filmu a i v jiných divadelních produkcích po plese Higgins paní Pearsové, kterak Karpathy "objevil" původ Elizy, tak to ve fidlovačské inscenaci v ich-formě hraje sám Karpathy. Skvělé číslo pro Dennyho Ratajského. Tento všestranný herec zde plně využil svých tanečních, pěveckých i hereckých schopností a po prvotním diváckém šoku "tohle ve filmu nebylo", se stal miláčkem publika!

Scéna Ivo Žídka s jednoduchými přestavbami sympaticky dokreslovala děj, stejně tak i kostýmy Sylvy Zimuly-Hanákové byly příjemným pokoukáním. Kostýmy přenesly děj do "první republiky". Hudební nastudování dělal Ondřej Brousek a Dominik Renč a i když bylo slyšitelné, že hudba nemá originální aranžmá, nijak to nevadilo.

Nebýt toho divného Higginse, ať již vinou herce nebo režiséra, byl by to zcela jistě povedený kousek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dannii (; Dannii (; | 14. ledna 2012 v 20:34 | Reagovat

Barbora Mošnová je úžasná, do Prahy přestoupila od nás z Jihlavy, kde teď už jenom dohrává představení... Já byla na My Fair Lady práve v Jihlavě, úžasný zážitek :)

2 klm007 klm007 | 15. ledna 2012 v 1:26 | Reagovat

To už tak bývá, že dobří herci odchází do Prahy. Užívejte divadlo plnými doušky i v Jihlavě.[1]:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama