Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Něžná je noc 3.12.2011 v 19:30

2. ledna 2012 v 0:15 | klm.007 |  Divadlo v Celetné
Dva příběhy a dva výsledky. První je katastrofální, druhý velmi dobrý.

Nejprve dramatizace jedné epizodky z románu Zločin a trest. Postava Marmeladova je docela jednoduchá a to svádí k šablonám a klišé. Režisér Patrik Hartl do této role obsadil Martina Hofmanna. Herec se však s rolí vůbec nepotkal. Tak daleké minutí jsem už dlouho neviděl. Divák vidí mladého muže, alkoholika v poněkud zanedbaném zevnějšku s harmonikou, který vypráví svůj příběh. Marmeladov je opilý a to je Hofmannův největší problém. Jeho formální projev opilce vůbec nekoresponduje s jeho pohledem - ty jeho oči vypadají naprosto střízlivě a to je zásadní chyba. Možná, kdyby opilcův projev nebyl tak výrazný - mám na mysli to blekotání a vrávorání, pak by se ten civilní pohled v očích dal přežít. Takhle to byla nuda. Atmosféra nikde, pointa příběhu vyzněla do ztracena a tak jediné zajímavé bylo zjištění, že Martin Hofmann je zručný hudebník.

To naopak ve druhé povídce Něžná, taktéž od Dostojevského, byl Hofmann jako ryba ve vodě. Sice by se mohlo zdát, že mu hodně pomohla v podstatě němá role jeho ženy, kterou hrála Marika Šoposká, ale byl to právě Hofmann, který na scéně po kapkách dávkoval násilí, aby se jako ve spojených nádobách zvyšovalo napětí v hledišti. Zatímco v prvním příběhu komorní provedení odhalilo Hofmannovy oči, tak zde právě to byly ty jeho oči, které jasně deklarovaly to, že "zlo je pod sluncem", ať okolí říkáme něco jiného. Hofmann jasně ukázal, že domácí násilí není vymožeností dneška, Dostojevský to pospal velmi pregnantně. Škoda tomu "šťastnému konci", kdy smrt všechny vysvobodí. Rozhodně by se mi líbilo, kdyby po všem tom násilí Hofmann s úsměvem odešel a vzkázal něco v tom smyslu "ráno se vrátím…".

Dramatizace povídky Něžná je skutečným zážitkem a rozhodně by neměla být zlikvidována jen tím, že příběh Marmeladova je skutečně hrozný. Co takhle první povídku prostě jedním tahem škrtnout…? Ta druhá se totiž může vyvažovat zlatem!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama