Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Ohrožené druhy 13.12.2011 v 19:00

2. ledna 2012 v 0:42 | klm.007 |  Nová scéna
Je chvályhodné, jak se Nová scéna zabydluje zajímavými projekty. Zdá se také, že i činohra Národního divadla zde našla své místo. Snad je to tím, že tato scéna je plně ve stínu Zlaté kapličky i Stavovského divadla a tak nikdo většinou nic nečeká od projektů, které se zde prezentují, aby pak byli nakonec všichni překvapeni, jak se to povedlo.

Osvědčený dramatik Petr Zelenka připravil a režíroval pro Národní divadlo svou novou hru. Ačkoliv se v programu dočteme, že to původně mělo být pro polské divadlo, nakonec je to přece jen hra v české premiéře. A je zde plno zajímavostí. Jednak je to divadelní program, který je vlastně "pouhou" knihou s textem hry. Dále je zde scéna Martina Chocholouška, která je převzata z jiné inscenace a to ze Srpna v zemi indiánů. V nějaké recenzi jsem četl, kterak je scéna nepovedená a nefunkční, mně naopak přijde velmi povedená a funkční.

Text je vtipný, děj předvídatelný - nic mimořádného se nečeká ani nekoná. Takových her, respektive her na podobné téma už bylo napsáno hodně, každopádně je to hra, která stojí za zhlédnutí.

Vše stojí a padá na výkonu Jiřího Štěpničky. Jeremy poněkud nekonvenční fotograf je v podání Štěpničky plný života. Je potěšením pro oko sledovat Štěpničku, který v roli doslova omládl. Jeho temperament není jen povrchově hraný, vychází zevnitř a životní síla z něj doslova tryská. To on je hybatelem celého děje.

Jeremyho spolužák Jan v podání Igora Bareše, což je postava gaye, je naopak vnitřně zklidněný, a ačkoliv je Jan vysokým manažerem, chová se dosti submisivně a uzavřeně. Zatímco Štěpnička je věkově s Jeremym sblížený - postavě je šedesát let a nevypadá na to. Bareš, který je o mnoho mladší než Štěpnička, dokázal postavu bez jakýchkoliv maskérských pomůcek skutečně "zestařit" natolik, že oba herci na jevišti vypadají jako spolužáci.

Miluše Šplechtová jako přítelkyně Jeremyho je ve své obvyklé roli - temperamentní žena středního věku, která se snaží držet otěže života pevně v rukou. I Sabina Králová jako Eva, vedoucí produkce je ve své obvyklé roli a to atraktivní žena s mírně hysterickými sklony. A když tak přemýšlím i Jan Dolanský je ve své obvyklé divadelní roli - sympatický mladý muž - kreativec Pavel. A v travesti roli Janova přítele Hanky je Michal Kern. Namaskovaný jako Kubišová, to je tedy něco!

První půle šlape jako hodinky. Příběh má spád, jsou zde vtipné hlášky a vůbec je to celé povedené. Po přestávce však hra rapidně ztrácí spád. Mnohé je řečeno a ukázáno navíc a tak se konec rozplizne do neurčita. Hře by rozhodně pomohly razantní škrty ve druhé půli - pak by činohra Národního divadla mohla mít opět titul, na který se bude chodit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama