Nemluv o tom co děláš, nevíš kdo tě poslouchá!

Srdce temnoty 6.1.2012 ve 20:00

8. ledna 2012 v 22:19 | klm.007 |  Divadlo Komedie
Nejprve to chtělo si zvyknout na způsob vypravování, na všechny ty náznaky i expresi, aby se z toho vyvinul vynikající, dech beroucí příběh. Bylo již mnoho příběhů, které vypravovaly o životě Evropanů v srdci tropického pralesa, někde daleko v Africe, kde se budovala nová koloniální říše. Těch příběhů o tom, jak se tam hromadně umíralo na neznámé choroby, kterak domorodci byli likvidováni "jménem civilizace" i o tom, jak mnoho kolonizátorů se vlivem teploty, vlhkosti a novým kulturním podmínkám zcela pomátlo. Jak tyto změněné osoby se zcela staly domorodci nebo kterak se pasovaly na nejvyšší vládce s možností absolutní exekuce. Ano, těch příběhů je mnoho a mnoho jich také nejen vypráví příběh, ale i věrně popisuje tu tíživou tropickou atmosféru. V Divadle Komedie dokázali tropy a tu šílenou schizoidní atmosféru naprosto přesně transformovat do divadelní podoby, která je naprosto geniální.

Jsou zde jednoduché divadelní prostředky, vytvářející tropickou Afriku - hudba a projekce od Ivana Achera i obsazení černošského herce Lamine Gueye. Stejně tak by se dala jako standardně divadelní označit figura Martina Fingra, který je oblečen do jakéhosi "maskáčového" oděvu, co přesně vystihuje člověka, který se pohybuje, respektive pracuje někde v divočině. Fingr k tomu chroupá buráky a s oportunistickým přístupem zobrazuje toho, kdo ví kde je, co jej čeká a rozhodně chce nejen přežít, ale i zbohatnout. Martin Fingr se tak stává nejčitelnější postavou inscenace.

Jelikož na internetu ani v programu nejsou uvedena jména rolí, dost těžko se mi popisují jednotlivé figury. Vazby mezi postavami tak budu muset popisovat jako vazby mezi herci.

Stanislav Majer, který je v jakési roli vypravěče a to nejen pro publikum, ale také pro vdovu Romana Zacha, je ve své roli nejcivilnější. Majer se nejprve brání přijmout všechny ty náznaky o teroru kdesi v džungli, aby pak sám zasáhl do "chodu světa" a pokusil se vymanit z jakési tropické kletby. Jistě je zajímavé také sledovat jeho líčení událostí v poklidu domova Daně Polákové, která je vdovou jak jsem již uvedl po Romanu Zachovi. Poláková moc prostoru nemá, je spíše jen zobrazením civilizované Evropy, které se fakta z kolonií předkládají v poněkud upravené a stravitelnější formě.

Roman Zach, který je vlastně hlavní postavou, kolem kterého se to všechno dění točí, je vlastně nenápadnou figurou, která je na první pohled nevýznamná a slabá. Až veškerá ta atmosféra z něj udělá šílence. Podle programu, by postava, kterou ztvárňuje Roman Zach, měla být obrovským ďáblem. Není tomu tak. Zach postavu vypracoval jako fanatika, nemocného člověka, který nezvládl tu teplotu a vlhkost. Jeho křehká postava se zdá být spíše vláčena dějem kolem, než aby jej sama určovala. Jako by se ty hlavní zločiny děly někde za scénou. Možná by se i našli pochybovači, zda vše to co měla postava Romana Zacha provést, skutečně provedla.

K nepoznání změněný Martin Pechlát v jakéhosi submisivního človíčka, nevyzrálé dítě, který pobíhá po scéně, roznášející drby a chvějící se při sebemenším náznaku strachu či pochvaly. Pechlát opustil svou vysokou štíhlou postavu i pevnou mužskou figuru a totálně se změnil.

Marek Daniel a Jiří Štrébl vystupovali v drobných rolích nejrůznějšího kalibru. Tyto dvě postavy, které byly vůči ději vysvětlující, tak většinou svými civilními vstupy zvenčí, připomínaly divákům, že jsou na divadle.

Režisér David Jařab, který zpracoval text Josepha Conrada, vytvořil skvělé dílo. Představení není rozhodně pro diváka, který se chce jen bavit. Zde je potřeba se nechat pohltit atmosférou a teprve skrze ni vnímat myšlenky jednotlivých postav. A až cestou domů se začíná celý příběh v myslích usazovat, aby pak druhého dne vykvetl v obrovské nadšení. Tohle tu skutečně dlouho nebylo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 4:47 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama